Cvičení složek IZS v porubském bazénu s únikem chloru

26.10.2022 | Ostrava/ Moravskoslezský kraj
Cvičení složek IZS v porubském bazénu s únikem chloru

Je i video.

Pět desítek hasičů, policistů ČR, městských strážníků a zdravotníků ZZS MSK se zapojilo v úterý 25.10.2022 do taktického cvičení složek IZS v areálu krytého bazénu Sareza v Ostravě-Porubě. Simulován byl únik chloru z poškozeného ventilu tlakové lahve po pádu na podlahu chlorovny a jeho rozptýlení vzduchotechnikou po budově i do venkovního okolí.

Hasiči v protichemických oblecích museli zachránit dvě zraněné osoby (jedna manipulovala s tlakovou lahví, druhá byla v šoku a dezorientovaná), skrápět několik míst v areálu krytého bazénu kvůli unikajícímu chloru a postarat se o likvidaci poškozené tlakové lahve. Monitorovali koncentrace chloru v okolí bazénu. Procvičili také dekontaminaci zraněných osob a kolegů, zasahujících uvnitř objektu, včetně jejich technických prostředků.

Cílem cvičení bylo mj. ověřit komunikaci a koordinaci složek IZS (integrovaného záchranného systému), spolupráci s úřady a stav havarijní připravenosti provozovatele bazénu při použití předem připravené havarijní karty.

Na místě zasahovaly dvě ostravské jednotky HZS Moravskoslezského kraje (stanice Zábřeh a Poruba) - celkem 26 hasičů a 9 vozidel, společně s nimi jednotka dobrovolných hasičů z Radvanic. Městská policie Ostrava mj. projížděla ulicemi v okolí bazénu a mobilní sirénou (mluvicí) upozorňovala obyvatele na cvičení.

Video ze cvičení (HZS MSK, Tomáš Lach): https://youtu.be/5utXyO4A2ic

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje