Cvičný požár s evakuací pacientů v říčanské nemocnici

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

17.04.2023 | Říčany/ Středočeský kraj
Cvičný požár s evakuací pacientů v říčanské nemocnici

V pátek 14. dubna proběhlo v areálu Nemocnice AGEL Říčany a.s. taktické cvičení jednotek požární ochrany, kterého se účastnila stanice HZS Říčany s dobrovolnými hasiči z Říčan, Tehovce a Mukařova. Námětem cvičení byl požár vybavení na chodbě v lůžkové části nemocnice ve druhém nadzemním podlaží.

Požár byl zpozorován zdravotnickým personálem lůžkového oddělení a byl telefonicky nahlášen na tísňovou linku 112. Před příjezdem jednotek proběhlo informování všech osob nacházejících se v areálu, že bylo zahájeno taktické cvičení. Současně začala příprava evakuace zaměstnanců a patnácti pacientů (figurantů) interního lůžkového oddělení, kde došlo k simulovanému požáru.

Fiktivní vypnutí přívodu medicinálních plynů a energií do budovy proběhlo před příjezdem jednotek pověřeným pracovníkem nemocnice. Velitel zásahu po příjezdu na místo události obdržel od zástupce nemocnice informaci o počtu osob, které je potřeba evakuovat, případně kolik osob z řad personálu už objekt opustilo. Evakuaci pacientů zajišťovaly tři skupiny hasičů v dýchacích přístrojích za použití speciálních evakuačních plachet, které umožňují transport imobilních osob i s matrací. Tyto plachty jsou v majetku nemocnice a lůžka jsou jimi vybavena.

Evakuované osoby hasiči soustřeďovali u bočního vstupu, který vede na nádvoří areálu. Pacienty si zde přebíral k další péči personál nemocnice. Po evidenci počtu evakuovaných pokračoval jejich odsun na shromaždiště osob do objektu rehabilitace a následné péče, který se nachází asi 300 metrů od hlavní budovy. Přípravu pacientů pro odsun v evakuační podložce prováděl zdravotnický personál, samotný transport osob mimo objekt zajišťovali hasiči.

V souběhu se záchranou a evakuací osob bylo vytvořeno dopravní vedení B75 z CAS 30 před boční vstup z ulice Bezručova a tříčlenná průzkumná skupina provedla hasební zásah použitím jednoho útočného proudu C52. Zásah uvnitř objektu probíhal na sucho, pro navození reálné situace byly prostory zasažené simulovaným požárem uměle zadýmeny pomocí vyvíječe kouře.

Po likvidaci požáru a odvětrání objektu přirozenou cestou jednotky sbalily materiál a zásah byl za účasti vedení nemocnice a zástupce města Říčany krátce vyhodnocen. Po dobu taktického cvičení neprobíhal v areálu nemocnice běžný provoz, pacienti byli s předstihem přesměrováni do jiných zdravotnických zařízení.

Hlavním cílem cvičení bylo ověření součinnosti jednotek požární ochrany se zdravotnickým personálem Nemocnice AGEL Říčany a.s. při spolupráci na místě události, zejména v souvislosti s přípravou a samotnou realizací evakuace imobilních pacientů.

npor. Ing. Roman Hejzlar
velitel stanice Říčany