Hašení lesního požáru s využitím dálkové dopravy vody

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

21.04.2023 | Spálov/ Moravskoslezský kraj
Hašení lesního požáru s využitím dálkové dopravy vody

Ve středu 19.4.2023 proběhlo v katastrálním území obce Spálov na Novojičínsku cvičení jednotek požární ochrany, jehož námětem byl požár lesního porostu v kopcovité oblasti, přičemž k jeho zdolávání bude zřízená dálková doprava vody na požářiště.

Cílem cvičení bylo ověřit možnosti hašení lesního požáru v terénu nepřístupném pro mobilní požární techniku, dále pak ověření efektivnosti dálkové dopravy vody hadicemi za použití různých typů čerpadel. Následné ověření časové a fyzické náročnosti pro nasazené jednotky k zahájení hasebních prací v daných podmínkách a v neposlední řadě i ověření technické proveditelnosti dálkové dopravy vody za použití moderních technických prostředků.

Hasiči po příjezdu na místo události prošli nejprve teoretickou částí, která obsahovala nejen obecné zásady, ale také teorii v řízení zásahu a spojení. Poté následovala praktická část, při které došlo k hašení požáru s využitím konvenčních prostředků na dálkovou dopravu vody v kombinaci s moderními technickými prostředky (čerpadla, nádrže).

Cvičení se zúčastnily nejen jednotky profesionálních hasičů Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanic Ostrava-Zábřeh, Ostrava-Přívoz, Nový Jičín, Bílovec, ale také jednotky sboru dobrovolných hasičů z Fulneku, Březové a Budišova nad Budišovkou. O poznatky z oblasti hašení lesních požárů se s našimi hasiči podělili i kolegové z Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje z Berouna, kteří se na tuto problematiku specializují.

Po ukončení cvičení proběhlo závěrečné vyhodnocení, vyhodnocení zvolených variant cvičení a následný návrat na stanice.

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje