Hasiči cvičili záchranu osoby propadlé na zamrzlé hladině

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

25.02.2020 | Liberecký kraj
Hasiči cvičili záchranu osoby propadlé na zamrzlé hladině

Ve dnech 19.-21.2. probíhal každoroční výcvik záchrany osoby propadlé na zamrzlé hladině. Výcvik absolvovali jablonečtí hasiči po jednotlivých směnách, a to i za přítomnosti příslušníků Policie České republiky a zástupce městské policie. 

Vzhledem k letošní teplejší zimě museli hasiči za zamrzlou hladinou až do obce Bedřichov. Toto cvičení by se však nemohlo uskutečnit bez povolení Jiřího Chmelaře, hrázného z Povodí Labe, kterému za přístup a vstřícnost patří obrovské poděkování.

Ve čtvrtek 20. 2. celý výcvik podstoupili také příslušníci Policie České republiky a zástupce Městské policie. Nemilosrdný výcvik pro všechny zúčastněné začal na stanici Jablonec n. N. teoretickou částí. Praktické dovednosti pak měli možnost předvést na malé přehradě malé přehradě vedle běžeckého lyžařského areálu v Bedřichově. Mimo běžného výcviku si za dozoru hasičů vyzkoušeli všichni přítomní policisté jednu z procvičovaných technik, např. osobní záchranu upoutaným zachráncem, záchranu pomocí dílu nastavovacího žebříku nebo sebezáchranu pomocí bodců na led.

Na žádost samotných policistů, kteří si chtěli vyzkoušet i nestandardní postupy, tedy bez pomůcek s nasazením vlastního života, se někteří rozhodli pro záchranu v běžně nošené zásahové kombinéze. Někteří odvážlivci chtěli dokonce okusit ledovou vodu přímo na tělo a vyzkoušet si tím vlastní limity. Po této zkušenosti víme, že jsou v řadách policie "srdcaři", kteří se nebudou bát v prvních minutách udělat pro záchranu lidského života téměř cokoli, s vědomím, že si nejdříve vyžádají pomoc hasičů. Vědí totiž, že v ledové vodě tep vzrůstá, periferie těla opravdu rychle promrzají a motorika se ztrácí. Pro všechny to byla skvělá zkušenost, po které hasiči doufají, že ve společném výcviku s policisty budou příští zimu pokračovat.

Autor: por. Bc. Lucie Hložková

Foto: HZS LK
Zdroj: HZS Libereckého kraje

1