Hasiči na stanici Olomouc absolvovali výcvik s Biohazard týmem záchranářů

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

17.04.2023 | Olomouc/ Olomoucký kraj
Hasiči na stanici Olomouc absolvovali výcvik s Biohazard týmem záchranářů

Čtyřicetiletý muž se vrátí z Afriky a trpí vysokými horečkami. Když mu nezabírají žádné léky a navíc začne krvácet z dásní, volá na linku 155. Na základě jeho telefonátu se aktivuje rozsáhlá záchranná akce složek integrovaného záchranného systému, které musejí urychleně zareagovat, aby minimalizovaly riziko přenosu vysoce nakažlivé nemoci.

Jak by celý proces vypadal, si dnes na stanici v Olomouci vyzkoušeli hasiči, záchranáři, policisté i pracovníci krajské hygienické stanice při součinnostním výcviku Biohazard týmu Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje.

IMG_1642.jpegIMG_1623.jpeg

Koordinačně složitý zásah pod velením hasičů prověřil komunikaci mezi jednotlivými složkami a jejich řízení, také postupy Biohazard týmu i ostatních zúčastněných složek při mimořádné události s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc. Hasiči se záchranáři zasahovali v ochranných oblecích a filtračních maskách.

Aktivováno bylo také dekontaminační stanoviště, kterým museli projít všichni, kdo přišli s nakaženým pacientem do styku. Následně byl ve speciálním transportním izolačním prostředku naložen do sanitního vozu a převezen do Prahy do FN Bulovka, kde si jej převzalo Národní centrum pro izolaci a léčbu vysoce nebezpečných nákaz.

IMG_1688.jpegIMG_1704.jpeg

Díky nasazení všech záchranných složek byly splněny cíle cvičení. Celkově se výcviku zúčastnilo 40 osob.

Zdroj: por. Mgr. Lucie Balážová
HZS Olomouckého kraje