Hasiči v Ostravě nacvičovali plnění bambivaku vrtulníku z velkoobjemových nádrží na vodu

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

29.06.2023 | Hrabůvka/ Moravskoslezský kraj

Ve středu 28. června 2023 nacvičovali hasiči z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) a Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky (ZÚ) na Haldě v Hrabůvce letecké hašení s využitím mobilních velkoobjemových nádrží.

Příslušníci ZÚ k výcviku přivezli dvojici samonosných velkoobjemových nádrží o objemu 54 a 36 tisíc litrů, které průběžně doplňovali velkoobjemovou cisternou.

Vrtulník Letecké služby Policie ČR Bell 412 z těchto nádrží nabíral vodu do bambivaku pro letecké hašení, příslušníci HZS MSK z řad leteckých záchranářů na místě působili v roli návodčích - navigovali vrtulník k nádržím a řídili plnění vaku.

Bambi vak je systém sloužící k přímému hašení požárů a je obvykle upevněn v podvěsu pod vrtulníkem. Objem těchto vaků může být různý, běžně se pohybuje v rozsahu 800 až 1000 litrů.

Jeho naplnění může probíhat několika způsoby - kromě cvičeného nabírání vody ze samonosných nádrží lze vodu odebírat rovněž z jiných volných umělých či přírodních zdrojů, hasiči mají také natrénováno plnění speciálními proudnicemi rovnou z cisternových automobilových stříkaček.

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje