Hasiči z Mělnicka cvičili plnění závěsného vaku pod vrtulníkem

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

26.06.2023 | Sazená/ Středočeský kraj
Hasiči z Mělnicka cvičili plnění závěsného vaku pod vrtulníkem

V uplynulém týdnu proběhl na letišti Sazená na Kladensku výcvik zaměřený na teorii a praktické plnění bambi vaku pod policejním vrtulníkem Bell 412. Akce se zúčastnilo 75 profesionálních a dobrovolných hasičů, převážně z územního odboru Mělník.

Na úvodním společném nástupu byli účastníci výcviku seznámeni se základními informacemi o letecké hasičské službě i o aktuálním stavu a možnostech nasazování letecké pomoci při hašení požárů. Současně si všichni hasiči mohli pomocí QR kódů stáhnout do svých mobilních telefonů veškerou dostupnou dokumentaci. Velitel stanice Mělník následně provedl se všemi zúčastněnými podrobný bezpečnostní pohovor, který vycházel z konspektu požární taktiky 1-3-03 „Využití letecké techniky k leteckému hašení požárů lesních a travnatých porostů“. Na závěr teoretické části byli hasiči rozděleni do 15 družstev po pěti hasičích.

Pak už všichni očekávali přiblížení helikoptéry Letecké služby Policie ČR, která přelétla nad vzletovou a přistávací dráhou letiště. Po přistání proběhl pohovor kapitána vrtulníku s koordinátorem letového provozu na letišti. Poté byl do podvěsu stroje instalován závěsný vak a letečtí záchranáři HZS Středočeského kraje, kteří přiletěli na palubě vrtulníku, upřesnili poslední detaily.

Ve dvou fázích výcviku bylo v rychlém sledu po sobě provedeno celkem 46 plnění vaku a shozů na nedaleký travnatý okraj letiště. Hasiči se při plnění potýkali s mohutným proudem vzduchu, který rotor vrtulníku žene pod sebe. Tento výcvik přispěje k rychlejšímu a bezpečnějšímu zajištění plnění bambi vaku při případném požáru s nasazením letecké techniky.

Akce byla ukončena krátkým vyhodnocením a poděkováním pilotům, palubnímu technikovi, leteckým záchranářům a Letecké službě PČR za přibližně dvě letové hodiny vrtulníku. Náš vděk patří také provozovateli letiště Sazená, kterým je Aeroklub Kralupy nad Vltavou, a také koordinátorovi letového provozu za bezpečné skloubení našeho výcviku se zvýšeným provozem na letišti.

plk. Ing. Jaroslav Gabriel
ředitel územního odboru Mělník