Hasičští lezci cvičili na vysokém plynojemu

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

15.08.2019 | Ostrava/Moravskoslezský kraj
Hasičští lezci cvičili na vysokém plynojemu

Další z náročných výcviků absolvovala na začátku srpna 2019 lezecká skupina Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) z Ostravy, dislokovaná na stanici v Ostravě-Porubě. Lezci trénovali pohyb po plášti a vnitřkem téměř sto metrů vysokého plynojemu Koksovny Jan Šverma v Ostravě- Mariánských Horách.

Profesionální hasiči využívají tento dnes již nefunkční plynojem pravidelně ke svým  lezeckým výcvikům. Mezi nejčastější činnosti, které tam nacvičují, patří záchrana zraněné osoby z výšky či hloubky, a to pomocí lezecké techniky a speciálních nosítek. Pro výcvik hasiči využívají jak vnější část objektu, tak i vnitřní.

(Na fotografiích je zachycen výstup hasičů-lezců po plášti budovy mimo běžné přístupové cesty - schody a žebříky - do výšky téměř 100 metrů a jejich sestup do útrob plynojemu.)
Zdroj: HZS
Moravskoslezského kraje