Kynolog HZS LBK absolvoval výcvik sutinového vyhledávání

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

11.03.2023 | Přední Výtoň/ Jihočeský kraj
Kynolog HZS LBK absolvoval výcvik sutinového vyhledávání

Kynolog HZS Libereckého kraje (HZS LBK) nstržm. Václav Vančura se ve dnech 5. až 8. března 2023 zúčastnil výcviku kynologů zaměřeného na vyhledávání v sutinách, který proběhl v jižních Čechách v lokalitě vodní nádrže Lipno – poblíž obce Přední Výtoň. 

Ve výcvikové základně Spáleniště Jihočeské záchranné brigády kynologů se za účelem výcviku setkali psovodi Hasičských záchranných sborů z Jihomoravského kraje, Zlínského kraje, Vysočiny a hlavního města Prahy. HZS Libereckého kraje zastoupil kynolog nstržm. Václav Vančura se svými psími svěřenkyněmi Origami a Swix.

Cílem cvičení bylo prohloubení znalostí a praktických dovedností vyhledávání osob zavalených sutinami, jejich značení, ale také osob, které se nacházejí blízko sebe. Součástí výcviku byla i socializace mladých psů, kteří nově posílili kynologické týmy v Hasičských záchranných sborech krajů. Setkání psovodů z různých krajů na společném výcviku přináší jednotlivcům zpětnou vazbu na taktiku nasazení psů při vyhledávání. „Pohled jiného kynologa je velmi důležitý, kynolog se pak takzvaně nezacyklí do svého stereotypu a může se posouvat, rozvíjet a zlepšovat,“ vysvětluje kynolog Vančura a uzavírá: „Navíc i pro sutinové psy je velmi přínosné poznávat nová výcviková místa.“

Autor: por. Jaroslava Benešová

Zdroj: HZS Libereckého kraje


 

1