Lezeckým polygonem ve Velkém Poříčí prošlo 11 nových hasičů-lezců

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

04.12.2022 | Velké Poříčí/ Královehradecký kraj
Lezeckým polygonem ve Velkém Poříčí prošlo 11 nových hasičů-lezců

Jedenáct nových adeptů na hasiče-lezce absolvovalo v lezeckém areálu Velké Poříčí v Královehradeckém kraji základní odbornou přípravu hasičů se specializací pro práce ve výšce a nad volnou hloubkou.

Kurz byl rozdělen na dvě části. První část kurzu absolvoval každý příslušník pod vedením instruktora pro práce ve výšce a nad volnou hloubkou na své domovské stanici. Tato příprava byla zaměřena především na individuální činnosti hasiče-lezce, což znamená například výstup po laně, přestup z lana na lano, slanění,vytváření kotevních bodů, zdravověda a mnoho dalšího.
V druhé části kurzu se v termínu 21. - 25. listopadu 2022 jedenáct budoucích hasičů-lezců sjelo do unikátního lezeckého polygonu ve Velkém Poříčí. Zde probíhal velmi náročný výcvik pod dohledem 9 instruktorů pro práce ve výšce a nad volnou hloubkou HZS Jihočeského kraje.  Při samotném výcviku bylo také využito skalních masivů, především stolové hory Ostaš a jejího okolí.
Poslední den kurzu hasiče čekalo  závěrečné přezkoušení, a to jak písemné, tak především praktické. Všech 11 hasičů celý náročný kurz zvládlo a prokázalo své získané znalosti a dovednosti hasiče - lezce.

(autor: pprap. Miroslav Švec, hlavní instruktor VVH HZS JčK a letecký záchranář)

Zdroj: HZS Jihočeského kraje