REKLAMA
vše o hasičích
na jednom místě...
Tísňové volání150 / 112

Námětem taktického cvičení v Kouřimi byl únik čpavku

Ve čtvrtek 10. září v půl desáté dopoledne přijala tísňová linka středočeských hasičů ohlášení fiktivního úniku čpavku ve firmě...

10.09.2020 | Kouřim/ Středočeský kraj
REKLAMA
REKLAMA

Ve čtvrtek 10. září v půl desáté dopoledne přijala tísňová linka středočeských hasičů ohlášení fiktivního úniku čpavku ve firmě Lonza Biotec s.r.o. v Kouřimi na Kolínsku, která vyrábí produkty pro farmaceutický a potravinářský průmysl. 

V rámci scénáře taktického cvičení bylo doplněno, že na místě je několik zraněných zaměstnanců, kteří se nadýchali uniklými čpavkovými výpary, a další osoba zůstala v jedné z technologických částí firmy. Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje vyhlásilo poplach profesionálním hasičům ze stanic Český Brod, Kolín a Říčany a jednotkám sboru dobrovolných hasičů obcí Kouřim, Pečky a Plaňany.

Jako první dorazila k události místní dobrovolná jednotka, jejíž velitel provedl krátký průzkum. Od zaměstnanců firmy se dozvěděl, že došlo k masivnímu úniku čpavku ve strojovně kompresorovny a že pohřešují několik spolupracovníků. Hasiči nejprve připravili dopravní vedení z nadzemní hydrantové sítě a pak ihned začali zkrápět unikající čpavek. Mezitím se na místo začaly podle poplachového plánu postupně sjíždět ostatní aktivované jednotky.

Po příjezdu profesionálních hasičů rozhodl velitel zásahu o postavení dekontaminačního stanoviště. Zároveň byly vytvořeny vyhledávací skupiny, které v ochranných oblecích vyrazily na průzkum strojovny. Postupně bylo nalezeno několik zraněných osob, které hasiči evakuovali ven z nebezpečné zóny. Po prvotní dekontaminaci byly osoby předány zdravotnické záchranné službě, která provedla jejich ošetření a simulovaný transport.

Mezitím ve druhé budově nalezla lezecká skupina v míchacím tanku zraněného dělníka, ke kterému bylo nutné nejprve slanit. Po ošetření hasiči osobu pomocí lan a kladek vyprostili na povrch. Dalším z plánovaných úkonů bylo zamezení úniku čpavku a cvičné utěsnění poškozeného potrubí.

Video zde: Taktické cvičení v Kouřimi byl únik čpavku

Na závěr proběhlo vyhodnocení taktického cvičení. Po rozjezdu jednotek na základny zůstali v areálu firmy lezci z říčanské stanice, kteří využili místních podmínek ke krátkému výcviku.


nprap. Petr Svoboda
oddělení IZS
HZS Středočeského kraje

Zdroj: Ing. Ladislav HOLOMČÍK
HZS Středočeského kraje
krajské ředitelství

REKLAMA
REKLAMA
Autor článku:
Zdroj článku:
REKLAMA



Nejnovější články

výběr nejnovějších aktuálních informací o zásazích a událostech hasičů z Česka. Přes tlačítko můžete přejít do sekce kde naleznete průběžně denně nejnovější zprávy o „hasičských“ akcích a činnostech jak nám je poskytují tiskové odbory HZS z jednotlivých krajů Česka, informace z Generálního ředitelství HZS ČR
 

Přejít na nejnovější články
Z regionu
11.01.2026 Nebezpečné podmínky na silnicích a v horách: Řidiči a obyvatelé čelí ledovce a závějím Zledovatělé silnice, závěje a silný mráz komplikují dopravu a pohyb osob po celé republice. Hrozí úrazy, nehody a problémy s dopravou a zásobováním. Zobrazit článek
Z regionu
11.01.2026 Pes v bezpečí: Zraněná řidička vyproštěna hasiči po nehodě Hasiči rychle zasáhli u dopravní nehody mezi Kroměříží a Skašticemi. Řidička byla vyproštěna, pes zůstal nezraněný. Zobrazit článek
Z regionu
11.01.2026 Zledovatělé silnice způsobily několik nehod, auta skončila mimo vozovku Zimní počasí výrazně zkomplikovalo dopravu. Hasiči v sobotu zasahovali u více nehod, při nichž vozidla skončila mimo silnici. Dvě osoby utrpěly zranění. Zobrazit článek
Z regionu
11.01.2026 Náročná záchrana zraněné osoby z podzemí trvala desítky hodin Zraněná osoba byla po více než dvacetihodinovém zásahu vyproštěna z jeskyně a předána zdravotníkům. Šlo o mimořádně složitou akci bez obdoby. Zobrazit článek
REKLAMA
Nahoru