Nové technologie budou v budoucnu nedílnou součástí přípravy na zásahy nejen profesionálních hasičů

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

27.02.2023 | Pardubice/ Pardubický kraj

Stanice Pardubice se proměnila na testovací centrum nových technologií pro výcvik, a to ve spolupráci s profesionálním hasičem z hlavního města Islandu Omarem Agustssonem, zástupci Žilinské Univerzity, Střední průmyslové školy chemické Pardubice a firmou Flaim. Příslušníci HZS Pardubického kraje si tak na vlastní kůži vyzkoušeli systémy virtuální reality VR Flaime a změněné reality AR google hololens.

„VR Flaime zařízení je již v plném provozu při odborné přípravě v mnoha zemích světa. Jedná se o reálné scénáře, které plně simulují zásah včetně použití vody, pěny, účinků tepla, ale i použití dýchací techniky,“ říká vyučující učitel na Střední průmyslové škole chemické v Pardubicích a zároveň profesionální hasič na stanici Pardubice ppor. Bc. Petr Dvořák.

„Většina zasahujících a do výcviku zapojených hasičů byla příjemně překvapena opravdu reálnou situací a reakcemi systému, který se velmi blížil používání prostředků při mimořádných událostech,“ doplňuje Petr Dvořák.

AR brýle hololens používají systém hologramů, které jsou při nasazených brýlích promítány do prostorů před osobou. Na mezinárodním projektu Erasmus Fightars hololens spolupracoval HZS Pardubického kraje se Střední průmyslovou školou chemickou Pardubice, UNIZA Žilina, SGB Dresden, litevským výcvikovým centrem pro hasiče Ugniagesiu Gelbetoju Mokykla, Estonskou akademií bezpečnostních věd a kyperskou programátorskou firmou C.P.SERV LIMITED.

Hololens brýle budou v budoucnosti implementovány do zásahových přileb a budou poskytovat informace zasahujícím v reálném čase, buď ze své interní paměti či vzdálenou podporou od obsluhy operačních středisek.

Lze tedy jednoznačně říci, že oba systémy se v brzké budoucnosti určitě stanou nedílnou součástí přípravy na zásahy všech složek integrovaného záchranného systému.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Zdroj: HZS Pardubického kraje