Noví lektoři bezpečné jízdy

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

16.12.2021 | Královéhradecký kraj
Noví lektoři bezpečné jízdy

Desítka profesionálních hasičů HZS Královéhradeckého kraje prošla začátkem prosince speciálním školením zaměřeným na bezpečnou jízdu pod majáky, stali se z nich lektoři bezpečné jízdy.

V současné hustotě a specifických podmínkách provozu na pozemních komunikacích je jízda k zásahu jednou z nejvíce rizikových činností, se kterou se hasiči setkávají pokaždé, když vyráží na místo mimořádné události. Právě z tohoto důvodu se rozhodlo vedení HZS Královéhradeckého kraje k zefektivnění vzdělávání hasičů – strojníků a připravilo pro zmíněnou desítku hasičů speciální školení na výcvikovém polygonu na letišti v Hradci Králové. Cílem školení bylo připravit vlastní lektory bezpečné jízdy tak, aby bylo možné procvičovat některé teoretické i praktické činnosti v rámci běžné odborné přípravy na úrovni hasebního obvodu a bez nutnosti speciálních pomůcek a povrchu.

Video zde:   Školeni lektorů bezpečné jízdy na polygonu na letišti...

„Hasiči – strojníci, tedy řidiči hasičských cisteren, by tak měli v rámci běžné odborné přípravy projít teorií zaměřenou na bezpečnou jízdu pod majáky a na specifické chování hasičské techniky při nenadálých situacích, které mohu nastat a často je i řeší během jízdy na místo zásahu. Vzdělávání profesionálních hasičů by tak mělo být doplněno o další součást, která navazuje na běžné referentské školení řidičů a tzv. školu smyku,“ upřesňuje vedoucí oddělení IZS a služeb HZS Královéhradeckého kraje plk. Jan Čech.

Během třídenního školení lektorů bezpečné jízdy prošli naši příslušníci společnou teorií a přípravou jednotné prezentace, součástí byla samozřejmě i praktická jízda na smykovém polygonu, trénink vyhýbacích manévrů a krizového brždění. Závěr výcviku patřil jízdě v terénních podmínkách se zaměřením na jízdu v podmáčeném terénu a překonávání terénních překážek. Hasiči si zároveň vyzkoušeli pod dohledem zkušených instruktorů samotné lektorování svých kolegů, což bude jejich náplň i do budoucna.

Výcvik bezpečná jízda (13).jpg

Zdroj: por. Mgr. Martina Götzová, tisková mluvčí