Ojedinělé cvičení jihočeských hasičů - potápěčů

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

17.04.2023 | Jihočeský kraj
Ojedinělé cvičení jihočeských hasičů - potápěčů

Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje je tzv. opěrným bodem pro některé typy závažných mimořádných událostí. Znamená to, že jihočeský profesionální sbor disponuje odpovídající technikou určenou pro řešení těchto zásahů, příslušným vybavením a že hasiči prošli výcvikem a jsou specializovaní řešit tyto typy mimořádných událostí. 

Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje je opěrným bodem:

  • pro likvidaci havárií nebezpečných látek pro územní Jihočeský kraje,
  • pro dekontaminaci osob a techniky v zóně havarijního plánování JE Temelín,
  • pro velkoobjemové čerpání vody pro území Jihočeského kraje, Plzeňského kraje a okresu Pelhřimov Kraje Vysočina,
  • pro nouzové přežití obyvatelstva pro území Jihočeského kraje,
  • pro práce ve výšce a nad volnou hloubkou pro území Jihočeského kraje,
  • pro záchranu osob pomocí vrtulníku (letečtí záchranáři),
  • pro práce pod vodní hladinou pro území Jihočeského kraje, Kraje Vysočina a okresy Domažlice a Klatovy v Plzeňském kraji.

A právě „opěrný bod pro práce pod vodní hladinou“ v sobě skrývá činnost potápěčské skupiny HZS Jihočeského kraje. Hasičem-potápěčem se nemůže stát každý. Kromě zájmu o potápění je nutné, aby hasič prošel speciální lékařskou prohlídkou, úspěšně dokončil potápěčský kurz a získal potápěčskou praxi v délce minimálně jednoho roku. Když pak absolvuje potřebný počet ponorů a získá dostatek zkušeností, může postoupit do dalšího navazujícího kurzu a získat oprávnění – potápěč II. stupně. Teprve pak může být zařazen do potápěčské skupiny a může být vysílán k zásahům.

Hasiči-potápěči si musí svoji odbornost neustále udržovat. Celoročně procházejí školením a výcvikem zaměřeným na různé typy činností, mají možnost navštěvovat další zdokonalovací kurzy. Jejich příprava není zaměřená čistě jen na praxi a reálné ponory. Potápěči musí ovládat také teorii. Musí mít znalosti z první pomoci, anatomie nebo fyziologie, musí perfektně znát a ovládat používané ochranné prostředky a vybavení, musí dopodrobna vědět o všech nebezpečích, která je mohou pod vodou potkat.

Jedním ze cvičení, které potápěčská skupina HZS Jihočeského kraje absolvovala na začátku dubna, bylo prověření jihočeských potápěčů, zda dokážou umístit do mobilní barokomory HZS Jihočeského kraje kolegu potápěče po potápěčské nehodě, transportovat ho na oddělení hyperbarické a potápěčské medicíny v nemocnici Kladno, tam mobilní barokomoru připojit na nemocniční stabilní barokomoru a pacienta do stabilní barokomory přesunout k následné léčbě.

Námět cvičení předpokládal, že při výcviku potápěčské skupiny došlo během ponoru k nekontrolovanému výstupu potápěče z hloubky 35 metrů. Situace byla naplánována tak, že potápěč nebyl v bezvědomí, ale udával jiskření před očima, tunelové vidění, svědění kůže, na které je patrné mramorování, a bolesti kloubů. Kolegové potápěči vyhodnotili jeho stav jako dekompresní nemoc typu I s možností pozdějšího rozvinutí na typ II.

Ihned proto telefonicky kontaktovali na mobilní nonstop linku oddělení hyperbarické a potápěčské medicíny nemocnice Kladno. Po konzultaci s vedoucím lékařem a po prohlídce postiženého dle instrukcí lékaře byl potápěči podán kyslík a byl umístěn společně s dalším kolegou – dohledem do mobilní hyperbarické komory Haux Medition, která je umístěna na voze Iveco Daily a která je právě pro tyto případy vždy u výcviků a zásahů přítomna.

Následně byla barokomora i s potápěčem převezena z Jihočeského kraje do kladenské nemocnice. Tam hasiči barokomoru vyjmuli z nákladního prostoru Iveca a připojili ji na stabilní nemocniční barokomoru. Když barokomory vyrovnaly vnitřní tlaky, se potápěč přesunul z mobilni komory do statické k následné léčbě.

Zdroj: HZS Jihočeského kraje
 

1