Pilot musel s vrtulníkem nouzově přistát

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

22.09.2022 | Pardubice/ Pardubický kraj
Pilot musel s vrtulníkem nouzově přistát

Naštěstí se jednalo pouze o cvičení hasičů.

Z vojenského letiště Pardubice odstartoval ve čtvrtek 22. září dopoledne vrtulník Mil Mi-17 a v průběhu cvičného letu došlo k zjištění závady na motorové části, kterou okamžitě hlásil pilot na řídící letový provoz a snažil se vrátit zpět.  Řídící letový provoz okamžitě zasáhl a spustil plnou pohotovost. Pilot následně, a to zejména vzhledem k situaci se rozhodl o okamžitě nouzově přistát na letišti v obci Veselí. Byl vyhlášen poplach – letecká nehoda mimo letiště.

Jednotkám hasičů, ať už vojenské hasičské jednotce či profesionálním hasičům z Přelouče a dále dobrovolným jednotkám z Choltic, Lipoltic a Přelouče, byl ihned vyhlášen poplach. Pilot vlivem závady provedl tvrdé nouzové přistání s následným požárem v motorové části a únikem paliva. Na palubě vrtulníku se nacházely 3 osoby, v nádrži bylo 2000 l paliva.

Takové bylo dnešní cvičení hasičů.

Po příjezdu první jednotky bylo okamžitě vytvořeno útočné vedení s přiměšovačem a pěnotvornou proudnicí. Přijíždějící další jednotky provedly doplňování hasebními prostředky, rozšíření útočného vedení, jištění, popřípadě posílení zasahujících hasičů (na místě byla vytvořena skupina pro hašení a záchranu).

„Prvořadým úkolem byla pochopitelně záchrana osob, lokalizace-izolace požáru a vytvoření bezpečného koridoru pro možnou záchranu, okolní ohniska požáru byla až druhořadá.

Hlavním cílem cvičení bylo získání informací a seznámení se s postupy při vzniku mimořádné události u letecké nehody a výcvik v hašení hořlavých kapalin pěnou,“ uvedl ke cvičení jeho velitel nprap. Milan Pavlíček ze stanice Přelouč.

Po uhašení požáru provedly na místě zásahu jednotky hasičů společně s leteckým personálem seznámení s praktickou ukázkou uvedení vrtulníku do bezpečného stavu (otevírání dveří, odpojení baterií, uzavření paliva) a základní taktické postupy při zásahu.

Důležitým bodem cvičení bylo také prověření informačního toku o vzniku mimořádné události v letovém provozu. Děkujeme majiteli letiště v obci Veselí za možnost uskutečnit zde cvičení.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Zdroj: HZS Pardubického kraje