Požár lesa v areálu s výbušninami

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

26.06.2019 | Ostrava/Moravskoslezský kraj
Požár lesa v areálu s výbušninami

Šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů se zapojilo v úterý 25.6.2019 do taktického cvičení složek IZS, zaměřeného na likvidaci požáru lesa v areálu skladu průmyslových výbušnin na okraji Krmelína (okres Frýdek-Místek). Hrozilo totiž nebezpečí výbuchu, navíc ohrožení osob a jejich majetku mimo areál.

S hasiči zde cvičila Policie ČR a Městská policie Ostrava. Jedním z cílů cvičení bylo prověření vnějšího havarijního plánu pro tuto oblast.

Po zavolání vedoucího areálu na tísňovou linku hasičů vyjely do dobře oploceného a střeženého areálu s několika oddělenými muničními sklady dvě ostravské jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (ze stanic Jih a Zábřeh) a čtyři jednotky dobrovolných hasičů – Krmelín, Ostrava-Stará Bělá, Brušperk a Vratimov. Hasiči (celkem 27 osob) se v areálu orientovali podle předem zpracované havarijní karty, kterou mají v Moravskoslezském kraji i další vytipované průmyslové areály.

Hasičům se povedlo po roztažení hadic a použití jak proudnic, tak monitoru fiktivní oheň uhasit velmi rychle, aby se nerozšířil na nejbližší sklady s výbušninami. Také úspěšně pátrali po dvou zmatených lesních dělnících v areálu, objevili je bez známek zranění a odvedli do bezpečí.

Policie ČR mj. regulovala pohyb osob a dopravu v okolí areálu, strážníci Městské policie Ostrava navíc pomocí mobilní sirény na jejich služebním vozidle varovali a informovali obyvatele nedalekých domků před případným nebezpečím.
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

1