Profesionální hasiči z Vítkova a Hlučína trénovali na tekoucí a divoké vodě

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

28.04.2021 | Opava/ Moravskoslezský kraj
Profesionální hasiči z Vítkova a Hlučína trénovali na tekoucí a divoké vodě
V prvních třech dnech tohoto týdne (26.-28.4.2021) pokračoval na Slalomovém kanálu Kanoe klubu v Opavě výcvik profesionálních hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), Územního odboru Opava, na tekoucí a divoké vodě.

Zatímco minulý týden zde postupně cvičila celá stanice Opava, tento týden opět všechny tři směny – ze stanic Vítkov a Hlučín. Instruktory (v bílých přilbách) byli členové mezinárodního WASAR týmu HZS MSK (Water Search And Rescue) z opavské stanice HZS MSK.

První část výcviku se soustředila na ovládání plavidla pádlováním. Cílem byla souhra posádky raftu a jeho správné ovládání obvykle třemi hasiči. Nejdříve se jezdilo na řece Opavě nad Slalomovým kanálem, kde se nacvičoval přejezd vodního toku a ovládání plavidla na tekoucí vodě.

Poté měly posádky za úkol vjezd do Slalomového kanálu a ovládání raftu ve vodě divoké. Zde se trénovaly hlavně přejezdy proudu a bezpečný transport osob z jednoho břehu na druhý.  Druhá část výcviku se zaměřila na plaveckou průpravu – nácvik ofenzivního a defenzivního způsobu plavání. V hlavní části kanálu hasiči nacvičovali bezpečné způsoby překonávání vodního proudu plaváním a sebezáchranu při stržení záchranáře proudem.

Výcvik „Práce na vodní hladině“ bude pokračovat i v následujících měsících nácvikem záchrany osob na tekoucí vodě pomocí různých druhů záchranných pomůcek, v neposlední řadě také osobním zásahem, rovněž nácvikem ovládání motorového člunu a záchrany osob na rozlehlých vodních plochách. Výcvikem procházejí pravidelně všechny jednotky HZS MSK (23 stanic).

Zdroj:  HZS Moravskoslezského kraje