Setkání záchranářů v Ostravě

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

01.06.2018
Setkání záchranářů v Ostravě

vzdelavani.jpg
V úterý 29. května 2018 se v Ostravě, v prostorách Integrovaného výjezdového centra Ostrava - Zábřeh, konalo pracovní setkání specialistů záchranářů z oblasti vyhledávání a záchrany osob ze zřícených budov. Toto setkání se uskutečnilo v rámci realizace projektu EASeR (Enhancing Assessment in Search and Rescue), kterého se kromě příslušníků Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje účastní i jejich kolegové z Itálie a Polska.

(1).jpg

Cílem projektu je minimalizace účinků tzv. „bariérového efektu“, se kterým se potýkají záchranářské týmy v místech postižených závažnými mimořádnými událostmi, zejména zemětřeseními.

(1).jpg

Toto pracovní setkání se ne náhodou konalo právě v Ostravě. Moravskoslezští hasiči totiž disponují speciálním záchranným týmem, určeným pro vyhledávání a záchranu osob ze zřícených budov tzv. USAR týmem (z angl. Urban Search and Rescue). Jedná se o vysoce specializovaný tým, ve kterém jsou kromě hasičů
- záchranářů zastoupeni i kynologové se záchranářskými psy a který disponuje i takovými unikátními zařízeními jakými jsou bioradar, echolokátor, štěrbinová kamera a mnoho dalších. Společně s kolegy z Hasičského záchranného sboru Hlavního města Prahy tvoří moravskoslezští hasiči tzv. těžký USAR odřad, který je držitelem certifikace pro mezinárodní záchranné operace INSARAG (INternational Search And Rescue Advisory Group). Může tak být nasazen na záchranné práce nejen v České republice, ale v rámci mezinárodní pomoci taktéž ve státech Evropské unie, ale i mimo ni.

 

Zdroj:

por. Ing. Marek Gašparín, Ph.D.
zastupující tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

Foto: HZS Moravskoslezského kraje

 

 

1