Společné prověřovací cvičení hasičů s vojáky na kolínském letišti

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

09.12.2023 | Kolín/ Středočeský kraj
Společné prověřovací cvičení hasičů s vojáky na kolínském letišti
 

Ve středu 6. prosince v dopoledních hodinách se na letišti v Kolíně uskutečnilo společné prověřovací cvičení jednotek požární ochrany HZS Středočeského kraje s Armádou České republiky s námětem nezdařeného nouzového přistání vojenského bitevníku s následným požárem letadla. 

Podle scénáře cvičení se první pilot nacházel upoutaný v katapultážním sedadle mimo hořící vrak letadla se středně těžkým zraněním znemožňujícím jeho pohyb. Druhý pilot se před nouzovým přistáním katapultoval. Před přistáním stihl pilot z podvěsů letounu odhodit do předpolí letiště zbraňové systémy včetně ostré munice. Požár byl likvidován nárazníkovou proudnicí s následným nasazením těžké pěny.

Leteckou nehodu na tísňovou linku 112 nahlásila služba letiště Kolín. Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje v Kladně k události vyslalo jednotky požární ochrany zařazené v prvním stupni požárního poplachu pro obec Pašinka a podstoupilo událost NOPIS, které vyrozumělo Záchranné koordinační středisko Řízení letového provozu Praha. V rámci Záchranného koordinačního střediska byly aktivovány i pozemní jednotky SAR 21 z 21. základny taktického letectva Čáslav.

Cílem cvičení bylo prověření předání informací mezi KOPIS, NOPIS a Záchranným koordinačním střediskem Řízení letového provozu Praha a také taktických postupů při řešení problematiky nehody vyzbrojeného vojenského letounu s následným požárem. Dále pak ověření spolupráce jednotek požární ochrany a pozemní jednotky SAR 21 při řešení události typu „Pád vojenského letounu“ a v neposlední řadě i zkouška funkčnosti týlového zabezpečení zásahu za pomoci předurčené jednotky JPO V Ovčáry.

Prověřovacího cvičení, které bylo ukončeno necelou hodinu po poledni, se zúčastnila profesionální jednotka z centrální hasičské stanice Kolín spolu s jednotkami sboru dobrovolných hasičů obcí Nová Ves I, Ovčáry a Starý Kolín.

plk. Mgr. Bc. Dalibor Zeman
ředitel územního odboru Kolín

 

Zdroj: Ing. Ladislav HOLOMČÍK
mediální poradce – tiskový mluvčí

HZS Středočeského kraje

 
1