Studenti TUL na stáži u hasičů

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

17.04.2023 | Liberec/ Liberecký kraj
Studenti TUL na stáži u hasičů

Výcvik v polygonu, seznámení s hasičskou stanicí či praktický výcvik vyprošťování. To je jen část programu připraveného Hasičským záchranným sborem Libereckého kraje (HZS LBK) pro studenty Technické univerzity v Liberci, kteří u libereckých profesionálních hasičů v těchto dnech absolvují třídenní studijní stáž.

Čtyři desítky studentů oboru zdravotnického záchranářství Fakulty zdravotnických studií Technické univerzity v Liberci rozdělené do tří skupin se v úvodu stáže seznámily se stanicí HZS (Liberec/Jablonec nad Nisou) a s tím, jak probíhá výkon služby v jednotce Hasičského záchranného sboru kraje. Stážisté také navštívili Krajské operační a informační středisko (KOPIS) HZS LBK. „Na KOPIS mají studenti možnost získat základní přehled o operačním řízení jednotek požární ochrany, o vysílání sil a prostředků na místo události a také se podívat na to, jak probíhá příjem tísňového volání,“ říká plk. Radek Hon, vedoucí oddělení KOPIS.

Během stáže si studenti prohlédnou mj. vybavení základní mobilní požární techniky, dále speciální techniku, mají možnost se prakticky seznámit s fixačními prostředky používanými u HZS Libereckého kraje. Nechybí ani praktický výcvik vyprošťování či ukázky hašení. V čem je studentům oboru zdravotnického záchranářství přínosná stáž u HZS Libereckého kraje, vysvětluje Bc. Tomáš Buchtela, DiS. z Fakulty zdravotnických studií Technické univerzity v Liberci: „Naši absolventi v rámci své praxe spolupracují se složkami IZS, tak jde o to, aby se ještě při studiu seznámili s výkonem práce příslušníků ostatních složek. Je třeba, aby spolupráce mezi jednotlivými složkami u zásahu probíhala hladce, a tudíž efektivně pro pacienta.“

Autor: por. Jaroslava Benešová

Zdroj:: HZS Libereckého kraje