Silné přívalové srážky způsobí vzestup hladiny řeky Desné a dalších menších toků v okolí. Meteorologové předpokládají, že hodnoty dosáhnou Q100. Voda ohrožuje obyvatele v obcích na sever od Šumperka a jejich majetek.
Takový je scénář taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje PŘÍVAL 2024, které se uskutečnilo 10. září ve Vikýřovicích, Rapotíně, Petrově nad Desnou a u vodního díla Krásné. Součástí bylo také cvičení krizových štábů, které bylo plánováno na 11. září.
Cílem obou částí bylo prakticky procvičit koordinaci záchranných a likvidačních prací při povodních v povodí Moravy na tocích Desná, Merta, Losinka, Rejchartický potok a Klepáčovský potok. Ověřovala se spolupráce mezi povodňovými komisemi, krizovými štáby a složkami IZS.
Cvičení bylo zaměřeno na:
- taktiku zásahu jednotek požární ochrany při záchraně osob v zaplavené oblasti pomocí člunu, lezeckých skupin a skupiny potápěčů;
- ověření protipovodňových opatření, které byly vybudovány na řece Desná;
- taktické nasazení 3 výkonných čerpadel Atlas Copco PAS (100) MF 305 (250), která jsou součástí protipovodňových opatření na řece Desná;
- taktické nasazení protipovodňových Rubena vaků;
- taktické nasazení nového povodňového kontejneru určeného k pytlování protipovodňových pytlů;
- koordinaci složek IZS na taktické, operační a strategické úrovni s využitím štábu velitele zásahu, krizového štábů ORP a krizového štábu Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.
Hasiči-lezci se postarali o záchranu osob tak, že přemostili řeku lanovými technikami a s využitím člunu evakuovali ohrožené osoby. Potápěčská skupina byla aktivována, aby zajistila záchranu obyvatel ohroženého území a vyhledala utonulé osoby. Také měla za úkol odstraňovat povodňové škody a likvidovat následky přívalových srážek.
Celkově se cvičení zúčastnilo 11 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů, Policie ČR a záchranáři Zdravotnické záchranné služby, což činilo celkem 95 osob.
Druhá část cvičení se uskutečnila ve středu 11. září a zaměřila se na komunikaci mezi jednotlivými stálými pracovními skupinami krizových štábů v úrovni ORP Šumperk, Olomouckého kraje a HZS Olomouckého kraje. Procvičovala se především spolupráce při řízení záchranných a likvidačních prací při rozsáhlé mimořádné události a následná humanitární pomoc lidem v postižených oblastech. Této části se zúčastnilo 38 členů krizových štábů.
Všechny cíle cvičení byly splněny díky aktivitě všech zúčastněných složek. Tímto jim děkujeme za spolupráci.
Zdroj: por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
M: lucie.balazova@hzscr.cz
M: olk.mluvci@hzscr.cz
Foto: HZS Olomouckého kraje