REKLAMA
vše o hasičích
na jednom místě...
Tísňové volání150 / 112

Taktické cvičení složek IZS v areálu společnosti Tempo Gas, Hradec Králové

Cílem tohoto cvičení bylo procvičit připravenost složek IZS na případnou mimořádnou událost spojenou s únikem zkapalněného ropného...

23.10.2024 | Hradec Králové/ Královéhradecký kraj
REKLAMA
REKLAMA
 

V areálu společnosti Tempo Gas a.s. v Hradci Králové proběhlo dne 22. října 2024 taktické cvičení složek Integrovaného záchranného systému (IZS) Královéhradeckého kraje. Cílem tohoto cvičení bylo procvičit připravenost složek IZS na případnou mimořádnou událost spojenou s únikem zkapalněného ropného plynu (LPG) z poškozené automobilové cisterny. Simulovaná událost zahrnovala únik 26 tun LPG, který vytvářel nebezpečný oblak plynu ohrožující okolí areálu.

 

Krajské operační a informační středisko (KOPIS) přijalo hlášení o úniku LPG ve 14:00. Na místo okamžitě vyrazily hasičské jednotky, které po příjezdu provedly průzkum a zahájily koordinaci zásahu. V rámci cvičení byla prověřena připravenost k zajištění evakuace zaměstnanců a civilního obyvatelstva z okolních podniků a domů. V rámci cvičení byl také svolán krizový štáb obce s rozšířenou působností (ORP) Hradec Králové.

Cvičení se účastnilo více než 100 členů z různých složek IZS. Zabezpečení a měření koncentrace v postižené oblasti řešilo devět jednotek požární ochrany. Jednotky dobrovolných hasičů města se dále podílely na zpohotovení evakuačních středisek. Zdravotnická záchranná služba byla přítomna pro případ nutnosti poskytování první pomoci a evakuace, zatímco Policie ČR a Městská policie Hradec Králové zabezpečovaly uzavření oblastí a dopravu. Důraz byl kladen na vzájemnou koordinaci a komunikaci mezi všemi zúčastněnými složkami, aby byla zajištěna maximální efektivita zásahu.

Taktické cvičení prokázalo vysokou připravenost složek IZS, orgánů samosprávy i dotčených firem na zvládnutí závažné havárie s následky přesahující hranice areálu postiženého subjektu. Spolupráce mezi záchrannými složkami a zástupci společnosti Tempo Gas proběhla dle plánovaných scénářů. Námět cvičení jasně ukázal důležitost prevence a rychlé reakce na mimořádné situace v průmyslových zónách.

Záchranná služba Královéhradeckého kraje:

Nácvik spolupráce složek IZS je klíčový zejména při mimořádných událostech, se kterými se záchranáři nesetkávají každý den. Právě dobře nacvičená součinnost umožňuje rychlejší a efektivnější reakci v reálných krizových situacích. Cvičení prokázalo vysokou úroveň připravenosti a schopnost koordinace zúčastněných složek.

Krajské ředitelství Policie Královéhradeckého kraje:

„Naši policisté měli dnes možnost si vyzkoušet spolu s dalšími složkami integrovaného záchranného systému poměrně specifický zásah. Policejní hlídky, které byly na místo přivolány, zajišťovaly bezpečný prostor tak, aby umožnily ostatním složkám jejich činnost provést a zároveň aby znemožnily do vytyčeného perimetru přístup nepovolaným osobám. Ověřili jsme si, že nastavená spolupráce s ostatními zasahujícími složkami na místě i vzájemný přenos informací funguje,“ hodnotí kladně cvičení plk. Mgr. Petr Sehnoutka, ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje.

plk. Ing. Radek Mencl

Hasičský záchranný sbor ČR, Krajské ředitelství Královéhradeckého kraje

kpt. Ing. Zuzana Strouhalová, MBA

Hasičský záchranný sbor ČR, Krajské ředitelství Královéhradeckého kraje

por. Bc. Iva Kormošová

Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje

Bc. Lucie Hanušová, DiS.

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje

 

Zdroj: plk. Ing. Radek Mencl

tiskový mluvčí
Foto + video: Michal Fanta / HZSKHK

REKLAMA
REKLAMA
Autor článku:
Zdroj článku:
REKLAMA



Nejnovější články

výběr nejnovějších aktuálních informací o zásazích a událostech hasičů z Česka. Přes tlačítko můžete přejít do sekce kde naleznete průběžně denně nejnovější zprávy o „hasičských“ akcích a činnostech jak nám je poskytují tiskové odbory HZS z jednotlivých krajů Česka, informace z Generálního ředitelství HZS ČR
 

Přejít na nejnovější články
Z regionu
29.04.2026 Plameny zachvátily průmyslovou halu a zanechaly milionové škody Požár střechy průmyslové haly zaměstnal několik jednotek hasičů a vyžádal si evakuaci osob. Škody dosahují milionových hodnot a příčina je v šetření. Zobrazit článek
Z regionu
29.04.2026 Neznámá látka ohrozila desítky lidí V obchodním centru došlo k úniku neznámé látky, který si vyžádal evakuaci a zdravotní potíže u několika osob. Zásah složek IZS stále pokračuje a příčina události je v šetření. Zobrazit článek
Z regionu
29.04.2026 Odvaha kolemjdoucích rozhodla o záchraně života Vážné krvácení ženy na ulici zastavil neznámý muž ještě před příjezdem záchranářů. Rychlá reakce a první pomoc rozhodly o jejím přežití. Zobrazit článek
Z regionu
29.04.2026 Zásah v kritických podmínkách rozhodoval o přežití Zasypaná osoba zaměstnala několik jednotek hasičů. Náročný zásah vyžadoval speciální techniku a rychlou koordinaci všech složek. Zobrazit článek
REKLAMA
Nahoru