Těžko na cvičišti, lehce na bojišti

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

27.10.2021 |  Pardubice/ Pardubický kraj
Těžko na cvičišti, lehce na bojišti

Ve středu 27.10.2021 odpoledne bylo rušno v ulicích Pernerova i Bratranců Veverkových v centru krajského města. Říkáte si, co se asi stalo? Naštěstí se jednalo pouze o taktické cvičení jednotek požární ochrany.

Pracovníci Elektrárny Opatovice, a.s., při pravidelné kontrole vzduchotechniky a osvětlení v prostoru podzemního horkovodního kolektoru zjistili nefunkční osvětlení v části šachty pod ulicí Pernerova. Při snaze jednoho pracovníka opravit světelný zdroj, došlo k úrazu elektrickým proudem. Muž upadl do bezvědomí. Vzápětí došlo také k výpadku osvětlení v celém podzemním prostoru horkovodního kolektoru. Druhý pracovník při výpadku osvětlení ztratil rovnováhu a po pádu z potrubí se udeří hlavou o konzoli horkovodního potrubí. I tento muž ztratil vědomí a zranil se.

Skutečnost o výpadku elektrické energie v podzemním prostoru kolektoru zaregistrovala obsluha na velíně v Opatovicích a pracovníky se telefonicky snažila kontaktovat. Po neúspěšném volání rozhodl vedoucí směny o okamžitém vyrozumění na tísňovou linku integrovaného záchranného systému.

Na místo tak vyráží jednotka profesionálních hasičů z centrální stanice. Po příjezdu jednotky byl proveden prvotní průzkum. „Dostal jsem ihned telefonicky potřebné informace od zodpovědné osoby o technologii, bezpečnosti a dalších důležitých skutečnostech pro provedení zásahu,“ říká velitel zásahu nprap. Martin Beran ze stanice Pardubice a hned si na místo vyžádal velitelsko-spojový automobil, a to proto, že bylo možné počítat s velmi špatným spojením mezi zasahujícími hasiči uvnitř kolektoru a velitelem zásahu. Zahájeno bylo vyhledání pohřešovaných osob a jejich záchrana.

„Musel jsem zohlednit i možnost výskytu methanu, oxidu uhelnatého i uhličitého, což zkomplikovalo nasazení zasahujících hasičů v dýchací technice ve stísněném prostoru s potřebnou detekční technikou a připravit je i na možnost poruchy potrubí a výskytu velkého množství páry,“ doplňuje obtížnost cvičení a zároveň přípravu na případný možný náročný ostrý zásah jeho velitel Martin Beran.

Zasahující hasiči postupně nalezli a ošetřili zraněné pracovníky a transportovali je ke vstupnímu otvoru. Lezecká skupina pomocí lanové techniky provedla vytažení pracovníků z podzemního kolektoru na povrch komunikace. Zraněné osoby byly následně předány k dalšímu ošetření.

Cílem cvičení bylo hlavně seznámit příslušníky jednotek požární ochrany s problematikou a specifiky zásahu v podzemním horkovodním kolektoru. Prohloubit schopnosti velitelů jednotlivých úseků při řízení a koordinaci činností JPO provádějící záchranné práce v prostředí s možností ztráty orientace a ztráty komunikace s průzkumnou skupinou a záchrannou skupinou. Praktické vyhledání osob v neznámém prostředí, zajištění a ošetření zraněné osoby ve stísněných prostorech a nasazení členů lezecké skupiny Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje k vyproštění z hloubek při použití speciální techniky pro záchranu osob.

V neposlední řadě to bylo také procvičení problematiky vyhledávání osob v neznámém a zakouřeném prostředí, ale i praktické procvičení radiové komunikace s nasazením digitálního převaděče IDR.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Zdroj: HZS Pardubického kraje