Unikátní projekt „Den bezpečnosti s hasiči“ pokračuje na jihu Čech již třetím rokem

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

30.06.2017
Unikátní projekt  „Den bezpečnosti s hasiči“ pokračuje na jihu Čech již třetím rokem

q.jpg
Už třetím rokem pokračuje ve městech a obcích kolem elektrárny Temelín projekt Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje pod názvem „Den bezpečnosti s hasiči“. Jedná se o unikátní projekt, jehož cílem je hravou formou seznámit všechny předškolní a školní děti s pojmy jako je varování, evakuace či ukrytí. Projekt, svým rozsahem v České republice jedinečný, finančně podporuje Nadace ČEZ. 
www.jpg

Jihočeští profesionální hasiči společně s podnikovými kolegy z Jaderné elektrárny Temelín v průběhu června absolvovali šest preventivně-vzdělávacích akcí na školách v Protivíně, v Krči u Protivína a ve Zlivi. S dětmi se bavili o tom, jak se zachovat při požáru, povodni nebo nehodě.  Učili se, jak postupovat ve chvíli, kdy je potřeba se ukrýt nebo evakuovat, jak rozeznat ty, kteří jim pomáhají. Děti získaly přehled o možných mimořádných událostech nebo rizikách běžného života. Zábavnou formou se prakticky naučily nejen ochránit samy sebe a své blízké před hrozícím nebezpečím, ale také o pomoc požádat.
„Projektem reagujeme na hrozby a rizika, jejichž počet bohužel v poslední době neklesá. Přitom lidé velmi často nevědí, jak se chovat. Zaměřujeme naši výuku už na děti, a to nejen na základní školy, ale také na školky. I naše nejmenší učíme například, jak rozlišit hasiče, policisty, nebo záchranáře, případně co dělat, když uslyší zaznít sirénu,“ upřesňuje význam projektu kpt. Mgr. Kamila Mráčková z krajského ředitelství HZS Jihočeského kraje.
ww.jpg

Hasiči se v letošním roce setkali s více než osmi stovkami dětí. Projekt předpokládá, že postupně by se mělo dostat na všechny školy v zóně havarijního plánování Jaderné elektrárny Temelín. „Nejde jen o možnou událost na jaderce. I u nás je daleko větším nebezpečím třeba oheň nebo velká voda. Takže tuto aktivitu velmi vítáme,“ komentovali projekt ředitelé navštívených škol.
yy.jpg

Část názorných pomůcek, včetně třeba evakuačních zavazadel, prostředků improvizované ochrany a hraček pro nejmenší nakoupili hasiči s finanční podporou Nadace ČEZ. „Bezpečnost je pro nás nejvyšší prioritou. I proto pomáháme s budováním například bezpečných přechodů, nebo hřišť a názorný program pro děti je skvělým příkladem,“ objasňuje důvod sponzoringu vedoucí temelínské komunikace Petr Šuleř.
Třetí ročník projektu „Den bezpečnosti s hasiči“ byl ukončen ve čtvrtek 29. června 2017 na základní škole ve Zlivi. Projekt bude pokračovat minimálně v následujících dvou letech.


 

Vendula Matějů, tisková mluvčí – HZS Jihočeského kraje, Foto: HZS Jihočeského kraje

1