VIDEO: Hasiči cvičili hašení s bambivakem

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

13.06.2023 | Lomnice nad Popelkou/ Liberecký kraj
VIDEO: Hasiči cvičili hašení s bambivakem

Jednadvacet jednotek požární ochrany předurčených k plnění závěsného vaku pod vrtulníkem se ve čtvrtek 8. června 2023 na letišti v Lomnici nad Popelkou zúčastnilo nácviku hašení leteckou technikou.

Profesionální a dobrovolní hasiči ve spolupráci s Leteckou službou Policie České republiky, která pro účely výcviku poskytla vrtulník, procvičili součinnost při provádění leteckého hašení. To nachází uplatnění při likvidaci požárů v nepřístupném terénu. V praxi bylo využito v poslední době například při hašení nejrozsáhlejšího přírodního požáru v historii České republiky – požáru v Českém Švýcarsku v létě minulého roku.

Při nácviku plnění bambivaku se spotřebovalo celkem 11 tisíc litrů vody a provedlo se celkem sedmadvacet shozů. „Cvičícím se dostalo kvalitní zpětné vazby. Posádka vrtulníku hasičům vysvětlila, jak potřebují nalétávat na místo plnění a jak si můžeme vzhledem k tomu nachystat hadice tak, aby pohyb s nimi byl snazší a plnění závěsného vaku rychlejší a snazší,“ popisuje mjr. Pavel Viták, zástupce vedoucího výcviku. K plynulé dopravě vody hasiči použili hadicové vedení B. Každé naplnění vaku o objemu 900 litrů trvá přibližně deset až patnáct sekund, pracují na něm vždy dvě dvojice a pro hasiče je poměrně náročné. „Nápor vzduchu pod vrtulníkem je enormní, hasiči jsou v kompletním zásahovém oděvu a je třeba obezřetnosti,“ říká vedoucí výcviku kpt. Lukáš Hloušek a pokračuje: „První hasič má na rameni proudnici a směřuje proud vytékající vody do vaku, druhý za ním mu pomáhá s váhou proudnice a zároveň ovládá kulový ventil proudnice.“ Zajímavé je, že při tomto výcviku jsou využívány speciální plnící proudnice, které dodává posádka vrtulníku a které se jinde nepoužívají.

Závěrem proběhlo vyhodnocení. Podobné výcviky hašení leteckou technikou probíhají pravidelně, většinou před letní sezónou, kdy je zvýšené nebezpečí vzniku požárů lesních a polních porostů.

Cvičení se zúčastnili profesionální hasiči ze stanice Tanvald, Semily, Turnov a Jilemnice a dobrovolní hasiči obcí: Hrubá Skála, Koberovy, Kořenov – Příchovice, Košťálov, Lomnice nad Popelkou, Nová Ves nad Popelkou, Penčín – Huť, Poniklá, Rokytnice nad Jizerou, Rovensko pod Troskami, Semily, Studenec, Turnov, Vítkovice, Všeň, Vysoké nad Jizerou a Železný Brod.

Výcviku se zúčastnilo jednadvacet jednotek požární ochrany

Zdroj:: HZS Libereckého kraje