Ve Skiparku na Bukové hoře bylo první prosincové pondělí rušno

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

03.12.2019 | Buková hora/ Pardubický kraj
Ve Skiparku na Bukové hoře bylo první prosincové pondělí rušno

Lezecké skupiny z HZS Pardubického kraje před zahájením sezóny nacvičovaly záchranu osob z lanovky.

Hasiči lezci měli při cvičení k dispozici celou lanovku. Tady je v provozu čtyřmístná sedačková lanovka „s bublinou“, která v případě poruchy může na dlouhé minuty „uvěznit“ desítky cestujících. Vzhledem k tomu, že povinností provozovatele je v případě poruchy lanovky zajistit evakuaci všech osob do dvou hodin, zaměřili se hasiči především na nácvik rychlého a bezpečného spuštění uvězněných lyžařů. Na lanovce bylo 22 figurantů, které bylo nutné v co nejkratším čase dostat na zem.

Příprava je velmi důležitá. Připomeňme, že několik desítek minut zůstali uvězněni cestující letos 17. ledna na této lanové dráze vedoucí z Mlýnického Dvora do Bukové Hory.

K lanovce tehdy spěchali profesionální hasiči ze Svitav, Ústí nad Orlicí, Králík, Pardubic, ale i hasiči ze sousedního Olomouckého kraje ze stanic Šumperk a Olomouc a dále dobrovolní hasiči z Červené Vody. Strom tu tehdy spadl na lano sedačkové lanovky, a to zhruba v její polovině. Lyžařský areál byl plný lyžařů. Na pomoc byly povolány dva vrtulníky. Jeden letěl z Brna a druhý z Prahy. Z počátku nebyly přesné informace o počtu uvězněných lyžařů. Hlášeno bylo až 200 osob. Po upřesnění uvízlo v osudný čtvrtek na lanovce 71 lyžařů.

"Pomocí lezeckého vybavení jsme se dostali na lanovou dráhu, slanili k čtyřsedačce a otevřeli „bublinu“. Postupně všechny figuranty jsme upevnili do postroje, do tzv. evakuačního trojúhelníku a spustili jsme je na svah pod lanovkou, odkud byli dopravováni do prostoru dolní stanice lanovky. A takto to pokračovalo až do posledního figuranta," upřesňuje nprap. Josef Urválek, instruktor lezců HZS Pardubického kraje.

Speciální výcviky hasičů – lezců i leteckých záchranářů na kabinkových i sedačkových drahách probíhají každý rok. Hasiči si tak nacvičují postupy a možnosti záchrany lidí v případě poruchy těchto zařízení.

Hasiči, kteří jsou speciálně proškoleni pro činnosti ve výšce a nad volnou hloubkou, obsadili postupně všechny podpěrové sloupy. Odtud se museli dostat až k obsazené kabince a pomocí lan spouštěli zachráněné osoby bezpečně zpět na zem.

Při zásahu na lanovce ve zmrzlém prostředí jde o minuty. Největší problém je čas. I dojezd jednotek je samozřejmě problém. Rozhodují klimatické podmínky. Lidé, kteří na lanovce sedí, jsou oblečení na lyžování, nikoliv na sezení.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Zdroj: HZS Pardubického kraje