Ve skalní oblasti Vlhošť cvičili hasiči záchranu osob ze skalního masivu, na pomoc přiletěl i vrtulník

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

29.07.2020 |  Vlhošť/ Liberecký kraj

Úterní dopoledne patřilo hasičským lezcům, kteří odjeli cvičit do skalní oblasti Vlhošť, kde od rána probíhalo taktické cvičení složek IZS. Zapojeny byly jednotky HZS Libereckého kraje ze stanice Česká Lípa, Liberec, Jablonec nad Nisou, Semily, dále se pak cvičení účastnila také LS PČR. Námětem taktického cvičení byla záchrana osob ze skalního masivu.

K nahlášení pádu tří osob ve skalní oblasti Vlhošť - Buková stěna došlo po deváté hodině dopolední. Na místo byly vyslány lezecké skupiny a družstvo HZS Libereckého kraje. Jejich úkolem bylo provést záchranu tří osob ze skalního masivu Buková stěna pomocí lezecké techniky. Vzhledem k nepřístupnému terénu a nedostupnosti letecké techniky ZZS Libereckého kraje byl na místo v rámci zásahu povolán vrtulník LS PČR Praha.

Plocha byla rozdělena na tři úseky, na kterých probíhala záchrana jednotlivých osob. Po výstupu lezců na místo určení se pomocí lezecké techniky a správného ukotvení hasiči slanili ke zraněným osobám, kterým následně poskytli první pomoc. Zraněné osoby hasiči stabilizovali, zafixovali a pomocí nosítek SKED provedli postupné vytažení na náhorní skalní plošinu. Odtamtud ve spolupráci s leteckými záchranáři transportovali zraněné osoby na palubu přivolaného vrtulníku LS PČR. Celé cvičení trvalo přibližně tři hodiny. Ze strany velitele zásahu poté proběhlo závěrečné vyhodnocení taktického cvičení.

Taktického cvičení se zúčastnily složky IZS:

Stanice Česká Lípa

Stanice Liberec

Stanice Jablonec nad Nisou

Stanice Semily

Letecká služba Policie České Republiky Praha (vrtulník)

autor: por. Bc. Lucie Hložková

FOTO: HZS Libereckého kraje