Výcvik hašení v uzavřených prostorech

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

06.04.2023 |  Středočeský kraj
Výcvik hašení v uzavřených prostorech

V uplynulých dnech absolvovali středočeští hasiči zajímavý výcvik, který se konal ve Školním a výcvikovém zařízení HZS ČR ve Zbirohu. Instrukčně metodického zaměstnání se zúčastnilo 32 příslušníků z územních odborů Kladno, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk a Příbram.

Celý výcvik byl rozdělen do dvou dnů, kdy po úvodních informacích a bezpečnostním zaškolení proběhla teoretická příprava. Poté byli účastníci kurzu rozděleni do dvou skupin, které si nejprve prošly takzvaným „studeným výcvikem“. Ten prověřil hasiče z ovládání proudnice. Následoval přesun k pozorovacímu kontejneru na tuhá paliva (palety), kde se velice reálně simulují podmínky požáru v uzavřeném prostoru. Hasiči v něm sledovali vývin požáru a tvorbu neutrální roviny, vliv působení tepla na lidské tělo a ochranný oblek, chování ohně při dostatku nebo nedostatku kyslíku a v neposlední řadě také nelineární rozvoje požáru.

Po pozorovací části přišla část praktická, kdy se hasiči pod odborným dohledem lektorů učili bránit jeden z nelineárních rozvojů požáru – rollover – tedy žíhavé plameny vytlačované zplodinami hoření proti zasahujícím hasičům. Rozehřátý pozorovací kontejner se poté používal i pro výcvik vstupů do prostorů zasažených požárem.

Druhý den byl věnován výcviku v plynových kontejnerech, kde jsou hasiči vystavováni nejen velké fyzické, ale i poměrně silné psychické zátěži. Lektoři pro frekventanty připravili několik scénářů – od vstupu do místnosti s následnou evakuací figuranta v bezvědomí až po postup po schodišti do sklepní kóje. Všechny tyto scénáře byly doprovázeny plamenným hořením, takže zasahující hasiči museli být nepřetržitě ve střehu.

Na konec kurzu bylo připraveno hašení venkovních potrubních technologií, kde se pomocí termokamery a vodních proudů hasiči učili různé způsoby ochlazování těchto konstrukcí. Po závěrečném vyhodnocení kurzu lektory se všichni zúčastnění rozjeli na svoje stanice, kde nově nabyté informace budou předávat svým kolegům.

FOTO: a VIDEO autor

nstržm. Jakub Nagy