Výcvik hasičů-lezců v hlubokém silu a tancích nošovického pivovaru

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

04.11.2021 | Nošovice/ Moravskoslezský kraj
Výcvik hasičů-lezců v hlubokém silu a tancích nošovického pivovaru

Ve tři desítky metrů hlubokém silu a několika pivních tancích pivovaru Radegast v Nošovicích trénovali v úterý 2.11.2011 záchranu osob profesionální hasiči-lezci ze stanice HZS Moravskoslezského kraje ze stanice Frýdek-Místek.

Hasiči-lezci nacvičovali dva připravené scénáře. Nejprve trénovali záchranu osob z 27 metrů hlubokého sila pomocí lanové techniky. Pak se přesunuli k pivním tankům. V nich byl nasimulován kolaps pracovníka při čištění těchto zásobníků. Hasiči ho v záchranných nosítkách sked opatrně vytáhli úzkým otvorem a spustili opět po lanech bezpečně na zem.

Při činnosti v podobných prostorách je velkým rizikem nedostatek kyslíku, cvičící tak u sebe měli neustále zapnuté detektory.

Vybraní příslušníci HZS Moravskoslezského kraje jsou již od roku 1990 speciálně vybavováni a školeni pro provádění záchranných prací ve výšce a nad volnou hloubkou pomocí lanové techniky – nad rámec běžných znalostí ostatních hasičů. Tito hasiči-lezci jsou nasazováni v situacích, kdy je provedení záchrany nad rámec možností „běžné“ hasičské jednotky, například paraglidistů, končících svůj nepovedený let na vysokých stromech, či při záchraně jeřábníků se zdravotními komplikacemi.

Jsou dislokováni v 6 lezeckých skupinách, po jedné v každém okrese Moravskoslezského kraje (přitom okres Ostrava-město má k dispozici větší družstvo), připravených pomoci lidem 24 hodin denně. V neustálé pohotovosti je tak v každém okrese lezecká skupina nejméně se dvěma hasiči, v Ostravě nejméně se čtyřmi, ti navíc mají celokrajskou působnost.

Hasiči-lezci lezeckého družstva, dislokovaného na stanici HZS MSK Ostrava-Poruba (je součástí Integrovaného výjezdového centra Ostrava-Poruba), jsou také vybaveni a připraveni pro záchranné práce pomocí lanové techniky a vrtulníku, mají tedy specializaci leteckého záchranáře. V případě potřeby spolupracují naši letečtí záchranáři s Leteckou službou Policie České republiky a jejím vrtulníkem Bell 412 EP.

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje