Výcvik hasičů v ohňovém trenažéru Fire Dragon 7000 v Čestlicích

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

13.06.2023 | Čestlice/ Středočeský kraj
Výcvik hasičů v ohňovém trenažéru Fire Dragon 7000 v Čestlicích

V pondělí 12. června proběhl v areálu společnosti Dräger Safety, s.r.o., která sídlí před vjezdem do Prahy po brněnské dálnici D1 v Čestlicích, výcvik profesionálních hasičů v ohňovém trenažéru Fire Dragon 7000.

Jde o mobilní ohňový trenažér postavený v návěsu nákladního automobilu, který za pomoci spalování propanu dokáže simulovat reálné podmínky požáru ve vnitřních prostorách. Místo uvnitř kamionu je dispozičně členěno na obývací pokoj, kuchyňský kout, sklepní kóje a schodiště. Součástí je pracoviště operátora, který může na základě taktických postupů zasahující skupiny hasičů měnit průběh a intenzitu požáru i hustotu zakouření.

Skupina hasičů měla podle domluveného scénáře provádět průzkum vnitřních prostor s cílem najít pohřešovanou osobu a současně prováděla hasební práce v různých částech trenažeru za účelem likvidace požáru. Dalším cílem výcviku bylo klást důraz na volnou únikovou cestu z prostoru, kde mohlo zásahem operátora dojít k opětovnému zahoření v už lokalizovaných částech trenažéru.

Praktickému výcviku předcházelo potřebné teoretické školení na učebně, kde byli hasiči seznámeni s taktickými postupy zásahu, scénáři jednotlivých modelových situací a s dispozičním uspořádáním trenažéru. Poté si všichni vyzkoušeli a oživili práci s proudnicí na útočném vedení hadice C52, zejména pulzní hašení za pomoci roztříštěného proudu a regulace průtoku.

Odborného výcviku se zúčastnili především noví příslušníci ze všech čtyř stanic územního odboru Kolín a také několik hasičů z územních odborů Kutná Hora a Příbram. Výcvik v reálných podmínkách požáru je pro hasiče velice potřebný a má obrovský přínos také pro zvládání řešení stresových situací, se kterými se můžeme setkat při běžné zásahové činnosti jednotek požární ochrany.

Závěrem bychom chtěli poděkovat všem instruktorům společnosti Dräger Safety, s.r.o., za umožnění neobvyklého výcviku v ohňovém trenažéru a za jejich profesionální přístup při výkladu i praktických ukázkách během celého pondělního odpoledne.

npor. Ing. Roman Hejzlar
velitel hasičské stanice Říčany