Výcvik leteckých záchranářů - záchrana osob v terénu

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

10.07.2023 | Trutnovsko/ Královéhradecký kraj
Výcvik leteckých záchranářů - záchrana osob v terénu

V červnu absolvovali letečtí záchranáři HZS Královéhradeckého kraje společně s leteckou záchrannou službou ZZS KHK a Horská služba ČR - oficiální stránka výcvik technických činností při evakuaci zraněných osob pomocí vrtulníku. Létalo se v oblasti Čížkových kamenů na Trutnovsku, kde prostory pro výcvik poskytli provozovatelé Trutnov Trails. Lokalitu navštěvují často milovníci adrenalinových sportů, a to díky trailovým cyklistickým stezkám a zajištěným skalám pro horolezce.

Jedna z disciplín simulovala pád horolezce na vícedélkové cestě. Hasiči tak zpod vrtulníku slanili ke zraněnému, kterého zafixovali, poté odstřihli lano speciálními nůžkami a horolezce transportovali na přístupné místo, kde mu byla poskytnuta potřebná lékařská pomoc. Tato technika se využívá například i při zásazích v oblasti Adršpašsko-teplických skal, které v těchto dnech navštěvuje velké množství horolezců.

Při dalším scénáři se postižená osoba nacházela v nepřístupném terénu. Po slanění na místo letecký záchranář společně s lékařem ZZS umístil zraněného do speciální záchranné sítě. Přes stabilizační lano pak vypustil síť se zraněným společně s lékařem v podvěsu vrtulníku do bezpečného prostoru.

Léto se rozjíždí na plné obrátky a my si přejeme, abychom zůstali jen u cvičných zásahů. Kdybyste nás ale náhodou přeci jen v terénu potřebovali, hasiči, záchranáři i piloti budou připraveni.

VIDEO a FOTO: HZS HKK, Michal Fanta

Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje