Výcvik profesionálních a dobrovolných hasičů na hlučínské Štěrkovně

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

18.06.2021 | Hlučín/ Moravskoslezský kraj
Výcvik profesionálních a dobrovolných hasičů na hlučínské Štěrkovně

Je video + mapka, kde se lze koupat.

Vzhledem k aktuálnímu otevření části dosud rekonstruované vodní nádrže Štěrkovny v Hlučíně zde absolvovaly všechny tři směny hlučínské stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) - postupně od středy do pátku (16.-18.6.2021) - intenzivní výcvik na vodní hladině, spojený se záchranou osob, jízdou na nafukovacím člunu pro osm osob i tréninkem pohybu ve vodě.

Od pátku (dnes) do neděle se totiž na Štěrkovně očekávají – vzhledem k ideálnímu horkému počasí – stovky slunce a vody chtivých lidí.

Do třídenního výcviku se každý den zapojila i místní jednotka sboru dobrovolných hasičů, předurčená pro záchranu na vodě. Obě hlučínské jednotky jsou tak dobře připraveny velmi rychle zasáhnout na vodní hladině i v okolí Štěrkovny. Na nádrži působí také vodní záchranná služba.

Velitel hlučínské stanice HZS MSK npor. Ing. Zdeněk Bělík (v bílé přilbě) se stal na velkou část výcviku instruktorem pro své podřízené i pro hlučínské dobrovolné hasiče, oděné do nepromokavých kombinéz, včetně záchranné vesty a červené přilby. Trénoval s nimi pohyb ve vodě, plavání k tonoucí osobě na břichu i zádech, a hlavně samotnou záchranu topícího se člověka se správným úchopem a tažením vodou. Nacvičovala se i situace, kdy je tonoucí „zběsilý“, rozhazuje rukama a nechce se chytit zachránce.

Trénovala se jízda na člunech, nejprve s pádly, pak s motorem. Video z výcviku (HZS MSK): https://youtu.be/Bz0_uROjOmM

Zdroj:  HZS Moravskoslezského kraje