Výcvik s cobrou

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

11.05.2020 |  Pardubický kraj
Výcvik s cobrou

Přinášíme opět několik záběrů z výcviku profesionálních hasičů. Tentokrát se podíváme na výcvik s tzv. cobrou. Ne, nebojte se, nejedná se o žádný plaz, ale o speciální zařízení, se kterým hasiči musí umět pracovat.

K výcviku je zapotřebí i kombinovaný hasicí automobil Mercedes Benz, v němž je vybavení vysokotlakým řezacím a hasicím zařízením Cobra. V nádrži vozu je 1000l vody i zásoba abraziva, to jsou malé částečky, které mají ostré hrany, a které jsou v tomto případě přiměšovány ze zásobníku do tlakové vody a velkou rychlostí jsou vrhány proti pevné překážce, kterou narušují až jí zcela prostoupí.

Hasiči se s tímto zařízením učí jako se skvělým pomocníkem. Představte si, že zařízení slouží k proniknutí skrz pevnou překážku do uzavřeného prostoru za pomoci vysokotlaké vody s příměsí abraziva. Jakmile je pevná překážka překonána nastává chvíle, kdy hasiči pomocí vysokotlakého proudu vody uhasí uzavřené prostory, a to bez nutnosti vstupu zasahujících hasičů.

Hasiči se učí cobrou proříznout betonovou skruž, silnostěnný plech nebo dřevěnou desku. Zařízení hasiči využívají při hašení požárů bytů, kde proud vody prořízne do místnosti otvor o poloměru cca 2 mm a tímto otvorem se do místnosti vpraví voda roztříštěná na miniaturní kapičky, které s minimální spotřebou vody požár uhasí.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí
Zdroj: HZS Pardubického kraje