Výcvik záchrany osob v zimním skalním terénu

Vzdělání//Vzdělávací zařízení/Regionální

14.03.2022 | Vlčí rokle/ Královéhradecký kraj
Výcvik záchrany osob v zimním skalním terénu

Adršpašsko-teplické skály ročně lákají stovky tisíc návštěvníků, zájem o ně je i v zimním období. To však s sebou nese i možná rizika. Rychle se stmívá, stezky bývají často zledovatělé a neschůdné, vlivem chladného počasí vydáváme více energie, rychle se vybíjí i mobilní telefon. Mnohdy v nepřehledném terénu skal se stane, že turista kvůli tmě nebo vyčerpání špatně odbočí, nebo může dokonce dojít ke zranění. Jediným východiskem je pak zavolat tísňovou linku s žádostí o pomoc.

V lokalitě Vlčí rokle se uskutečnil výcvik, který byl tematicky zaměřen právě na krizové situace, do kterých se mohou návštěvníci zimních skal dostat. Při reálném zásahu se takové akce účastní více záchranných složek. Ty se musí mezi sebou koordinovat, a to v terénu, kde často není signál ani pro telefony, ani vysílačky. Při zásazích ve skalách většinou spolupracují profesionální a dobrovolní hasiči, členové Skalní záchranné služby, vše v kooperaci se zdravotnickou záchrannou službou a Policií ČR.

"Výcvik měl co nejvíce kopírovat reálný zásah. To znamená vyhledat terénu zraněnou osobu, která nemá telefonní signál, nemůže ani jít, protože uklouzla do strže a je podchlazená. Cvičili jsme v pozdějším odpoledni, kdy se začínalo stmívat a terén byl zledovatělý. Pokud nám zraněná osoba poskytne například souřadnice z aplikace Záchranka, může být takový zásah opravdu rychlý, to však nebyl případ cvičení. Abychom člověka zachránili, museli jsme propátrat modrou turistickou značku a případné odbočky," řekl k výcviku velitel čety ze stanice Náchod Josef Hlaváček.

Po hodinovém pátrání zasahující složky našly postižené osoby a prováděly první pomoc. Nezbytnou součástí dobře provedeného zásahu je poskytnutí tepelného komfortu zraněnému, a následně pomocí nosítek a lanové techniky osobu vyprostit. Už padla tma, když záchranáři sváželi postižené osoby do míst dostupných pro další zdravotnickou péči a techniku.

Pro výcvik byla připravena dvě náročná stanoviště. Na plnění úkolů na stanovištích dohlíželi instruktoři-lezci z Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí, které spadá organizačně pod HZS Královéhradeckého kraje.

%}

Zdroj: por. Mgr. Martina Götzová, tisková mluvčí