Výcvik záchrany osob z lanovky absolvovali hasiči v Deštném v Orlických horách

Vzdělávání//Vzdělávací akce/Regionální

06.03.2021 |  Deštné/ Královéhradecký kraj
Výcvik záchrany osob z lanovky absolvovali hasiči v Deštném v Orlických horách

Ačkoliv letošní sezóna provozu skiareálů nepřála, ani letos nevynechali příslušníci HZS Královéhradeckého kraje pravidelný každoroční výcvik záchrany osob z lanovky. Ten letošní se uskutečnil koncem února na lanovce ve Skicentru Deštné v Orlických horách a absolvovali ho profesionální hasiči – lezci z územních odborů Rychnov nad Kněžnou, Náchod a Hradec Králové.

V případě, že dojde k mimořádné události, během které musí být osoby z lanové dráhy evakuovány, existuje na tuto záchranu podle norem lhůta dvou hodin. I z toho důvodu podstupují specializované skupiny lezců z řad příslušníků hasičského záchranného sboru pravidelné odborné přípravy, během kterých záchranu osob, které zůstaly uvězněny na porouchané lanovce, cvičí.

Během odborné přípravy si hasiči opakují metodiku záchrany z lanových drah a systém povolávání lezeckých skupin v případě obdobné mimořádné události. Následně probíhá výcvik v praktické úrovni. Záchrana z lanových drah je uskutečněna v dvoučlenných skupinách, kdy lezec vyleze po konstrukci sloupu lanové dráhy a za pomocí speciální kladky pro pohyb na ocelovém laně se za jištění druhého lezce spustí k sedačce lanovky. Následně zajistí kladku proti nežádoucímu pohybu pomocí karabiny a slaní k zachraňovaným osobám. Ty zajistí do záchranných smyček a za pomocí druhého lezce je spouští na laně.

K záchraně z lanových drah bývají využívány i vrtulníky letecké záchranné služby a Policie ČR s leteckými záchranáři. V případě jejich aktivace transportují v podvěsu nebo pomocí palubního jeřábu hasiče-lezce po celém úseku lanové dráhy, čímž se evakuace zrychluje.

Deštné záchrana z lanovky (14).jpg

Zdroj: por. Mgr. Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: HZS KHK
1