False

Zábava/Sběratelství/Akce a výstavy

Floriáni dnešních dnů /VIDEO-FOTOGALERIE
mubaso_JPG.jpg
V pondělí 3. září 2018 v 18 hodin se v Muzeu barokních soch  uskutečnila vernisáž výstavy nazvané „Floriáni dnešních dnů“.

20180903_165031-(1).jpg

Jedná se o první výstavu svého druhu v rámci konání mistrovství profesionálních hasičů.

V Muzeu barokních soch v Chrudimi je možné spatřit historicky první vyprošťovací nářadí, které hasiči použili například při nejtragičtější železniční nehodě v Krouně (a nejtragičtější železniční nehodě v České republice).
20180903_151052-e1536305760535-(1).jpg
Vystaveny zde jsou i fotografie profesionálního fotografa Jiřího Sejkory, který zachytil svým objektivem okamžiky při dopravních nehodách.

Vyprošťování u dopravních nehod je vysoce specifickou činností. Jedinými, kdo tyto speciální záchranné činnosti vykonávají, jsou právě hasiči.

V den vernisáže byl před budovou muzea Jeep, který hasiči využívali před dávnými časy na stanici v Hlinsku. Je vybaven starším vyprošťovacím zařízením.

V den konání samotné soutěže 20. září bude před muzeem barokních soch k vidění i první vyprošťovací automobil, který sloužil profesionálním hasičům na stanici v Chrudimi i v Seči – Tatra 623, toho času jedinečný automobil.

Na výstavě je možné se také od „zakladatele a průkopníka“ vyprošťování na Chrudimsku Jaroslava Žáka dozvědět vše o historii této jedinečné činnosti. Je zde umístěna jeho „osobní zpověď“…

Vendula Horáková, tisková mluvčí – HZS Pardubického kraje
Foto/Video: HZS Pardubického kraje