False

Hasičský zvon Florián vyzdvihne do věže kostela hasičský jeřáb

Zábava/Kultura/Pohlednice z ...

09.08.2017
Hasičský zvon Florián vyzdvihne do věže kostela hasičský jeřáb
Sto let obyvatelé Chodova nemohli slyšet zvuk všech tří zvonů najednou. 
Přesně před sto lety naposled zazněly zvony z chodovského kostela jako soubor zvonění. Poté se na dlouho odmlčely. V roce 1917 byly totiž z chodovského kostela svatého Vavřince odvezeny kostelní zvony a v plzeňské Škodovce je rakouská armáda nechala roztavit pro výrobu zbraní. Letos, tedy po sto letech, se zvony do věže kostela vrátí a nahradí tak své kolegy, zničené během první světové války. Doplní tak jeden zvon, který je po renovaci v kostele funkční.

hhh.jpg
Větší z nových zvonů ponese jméno patrona města Chodova svatého Vavřince a menší z nich patrona hasičů svatého Floriána. Na oba zvony se v nesmírně úspěšné sbírce skládají obyvatelé města Chodova.
Do věže kostela oba zvony vyzdvihne speciální technika hasičů a to jeřáb ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky (podrobnosti o jeřábu zde).

h.jpg
Instalace zvonů a první zvonění po sto letech je připravené na sobotu 12. srpna. V programu, který začíná před devátou hodinou ranní vynesením zvonů před kostel, je obřad svěcení zvonů dle Benedikcionálu, samotné vyzdvižení do věže kostela hasičským jeřábem, následovat bude mše svatá a ve 12 hodin pak samotné zvonění jako soubor všech tří zvonů.
 
Zdroj:
Martin Kasal, tiskový mluvčí – HZS Karlovarský kraj
Foto: HZS Karlovarský kraj
 
1