False

Zábava/Dobrý nápad/Pohlednice z...

26.06.2019 | Rychnov nad Kněžnou/Královéhradecký kraj
V Rychnově nad Kněžnou se zúčastnily stovky dětí Dne IZS
V posledním školním týdnu před prázdninami uspořádal 25. 6. 2019 Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje, územní odbor Rychnov nad Kněžnou na rychnovském dopravním hřišti „Den s IZS“, kterého se zúčastnili žáci Základní školy Javornická v Rychnově nad Kněžnou. Akce se uskutečnila pod záštitou starosty města Rychnova nad Kněžnou Jana Skořepy.

Účelem této akce bylo přiblížit žákům ZŠ činnost zúčastněných složek v rámci výuky „Ochrana člověka za mimořádných událostí“. Asi 500 dětí se seznámilo s technikou a vybavením jednotlivých složek IZS formou názorných ukázek a řešením praktických úkolů. Zároveň si děti ověřily a prohloubily své znalosti také v oblasti prevence před vznikem požáru a ochrany obyvatelstva. Součástí akce byla také cvičná evakuace žáků z budovy školy. Děti musely za pomoci svých učitelů opustit školu za ztížených podmínek, které představoval zakouřený vestibul školy.

Žáci měli příležitost seznámit se během „Dne s IZS“ při názorných ukázkách s činností jednotlivých složek. K vidění byla práce pořádkových sil Policie České republiky a činnosti dopravní Policie ČR. Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje prezentovala dětem vybavení rychlého zásahového vozidla a děti si mohly naopak vyzkoušet, jaké to je ležet například ve vakuovém lehátku. Mezi dalšími ukázkami byla činnost členů Kynologické organizace Častolovice i členů Horské služby, kteří přivezli zásahovou čtyřkolku. Své vybavení a zkušenosti s prací dobrovolných hasičů představila žákům dobrovolná jednotka z Lipovky.

Stanoviště hasičů z územního odboru Rychnov nad Kněžnou bylo zaměřeno na prevenci před vznikem požáru a především pak na ochranu obyvatelstva. Žáci si vyzkoušeli prostředky individuální ochrany a improvizovanou ochranu, kterou je možné využít např. při chemické havárii, a to jen z běžně používaných věcí v domácnosti. Důležitá informace pro děti se týkala varovného signálu „VŠEOBECNÁ VÝSTRAHA“, kdy se dozvěděly, jak se mají zachovat, když uslyší tento varovný signál.

Poděkování patří všem zúčastněným, ať už z řad žáků Základní školy Javornická v Rychnově nad Kněžnou, tak všem z řad zapojených složek IZS.

mjr. Mgr. Petr Kunc, vedoucí pracoviště prevence, OOB a KŘ, ÚO Rychnov nad Kněžnou
Zdroj: por. Mgr. Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: HZS Královéhradeckého kraje