False

Nejstarší středoevropská rozhledna se po obnově otevírá veřejnosti

Zábava//Dobrý nápad.

24.05.2017
Nejstarší středoevropská rozhledna se po obnově otevírá veřejnosti
V úterý 23. května byla slavnostně dokončena obnova Novogotického templu v parku zámku Krásný Dvůr. Jedná se o vůbec první novogotickou architekturu na českém území a zároveň nejstarší rozhlednu ve střední Evropě. Veřejnosti bude stavba s vyhlídkovým ochozem zpřístupněna od 27. května.
rozhledna.jpeg
Novogotický templ je unikátní stavba, nazývaná též Gotickým templem nebo Rozhlednou, stojí na nejvyšším místě parku (368 m n.m.) na okraji Velké louky, která dnes slouží jako tréninkové golfové hřiště. Templ tak představuje významnou pohledovou dominantu. Stavba byla zahájena roku 1793 a na jejím návrhu se údajně významným způsobem podílel samotný Jan Rudolf Černín, zakladatel parku. I přes zjevnou nákladnost stavby již na konci 18. století vyjadřuje Jan Quirin Jahn pochybnosti o trvalosti této stavby: jakkoliv velké náklady si tato stavba vyžádala, neslibuje žádné dlouhé trvání, neboť vně i uvnitř bylo použito na vznášející se i volně stojící ozdoby dřevo, natřené ovšem v barvě kamene.
Jedná se o centrální stavbu, jejíž půdorys je tvořen šesti trojbokými úseky, mezi kterými jsou vysoké trojboké pilíře. Osově umístěné vstupy jsou opatřeny venkovním masivním schodištěm. Spodní část stavby vynáší užší převýšenou lucernu, do které jsou netradičně v úrovni střechy opřeny pilíře. Střecha je jehlancová vrcholící koulí s latinským křížem. Střecha spodní části byla dle dobových kreseb opatřena ochozem se zábradlím a zpřístupněna třemi točitými kamennými schodišti. Dřevěná žebra se sbíhají ve středu půdorysu ve svorník ve tvaru kytky, který je visutý stejně jako části žeber pod středovou lucernou.
goticky-templ-2016-2.jpeg

Stavba sloužila od počátku jako vyhlídka a později také jako připomínka úspěšného generála Karla Schwarzenberga, vítěze nad Napoleonem u Lipska v roce 1813. Jeho pískovcová socha od sochaře Emanuela Maxe z roku 1847 byla umístěna v interiéru stavby na dosti vysokém novogotickém podstavci. Představuje Karla hraběte Schwarzenberga ve slavnostní uniformě s pláštěm, v pravé ruce drží svinutý svitek, v levé šavli směřující špičkou čepele k zemi. Socha byla ve 20. století poškozena, v nedávné době byla ale restaurována.
Otevírací doba pro veřejnost je v měsíci květnu o víkendu, v červnu pak denně mimo pondělí v čase 9–16, vyhlídka 9–15.15. Rezervace výstupu na rozhlednu: rezervace.templ@npu.cz, +420 778 757 607. Z bezpečnostních důvodů je vstup na vyhlídku po skupinách o 12 lidech na 45 minut. Za špatného počasí je výstup na rozhlednu uzavřen. Aktuální informace návštěvníci naleznou na webu zámku Krásný Dvůr.
 rozhledna1.jpeg
Vyzkoušejte náš Dobrý nápad a udělejte si výlet na zámek Krásný dvůr . Napište nám jak se vám míč Dobrý nápad líbil. Pošlte nám z vašeho výletu foto nebo video. Rádi jej uveřejníme na našich stránkách.
redakce@hasici.cz
Sdílejte Dobrý nápad na facebooku
 
1