False

16.10.2023 | Česká republika
AVAPS: Požární uzávěry na míru – Vaše bezpečnost je naší prioritou

O společnosti AVAPS

Rodinná společnost AVAPS je ryze českou firmou, která se soustředí především na vývoj, výrobu, prodej, montáž a následný servis roletových požárních uzávěrů a kouřových zábran. Byla založena v roce 1998 Ing. Pavlem Novotným a od té doby se vyšvihla mezi lídry v oboru požární bezpečnosti staveb. V roce 2020 předal Pavel Novotný řízení společnosti do rukou svého syna, Ing. arch. Filipa Novotného. AVAPS sídlí ve vlastních prostorách v Klecanech nedaleko Prahy, kde vybudovala ze starých vojenských kasáren moderní kancelářské a výrobní prostory evropského formátu. Disponuje třemi výrobními halami a vlastní práškovou lakovnou. Působí po celé Evropě a má své zastoupení také na Slovensku, kde v roce 2018 založila dceřinou společnost AVAPS SK.

Požární bezpečnost staveb

Uplatňování zásad požární bezpečnosti staveb při projektování i realizaci přináší řadu komplikací zejména v souvislosti s dělením objektů do požárních úseků. Na rozdíl od požadavků architektů, projektantů a uživatelů staveb na velké, ničím nedělené prostory, vyžadují platné projektové normy důsledné oddělování prostor sloužící zejména k bezpečnému úniku a uzavření prostor se zvýšeným rizikem vzniku požáru a kouře. Nalezení přijatelného kompromisu, tzn. skloubení požadavků požární bezpečnosti i požadavků provozních, lze řešit instalováním roletových požárních uzávěrů, které svou rozměrovou variabilitou umožňují oddělení únikových cest, ale i předělení prostoru, kterým by se mohl požár šířit, respektive prostupovat.

Požární uzávěry

Textilní roletové požární uzávěry FIBREroll nachází využití například v otevřeném prostoru nebo v místech, kde není vhodné oddělit dva požární úseky požární stěnou. Instalací roletového uzávěru dochází k dělení prostoru až v okamžiku detekce začínajícího požáru, kdy se uzávěr spustí k zemi a sousedící prostory (požární úseky) oddělí z důvodu zamezení šíření požáru objektem, případně pro účely ochrany únikových cest určených k evakuaci osob, nebo pro záchranné práce jednotek HZS. Všechny konstrukce FIBREroll vznikají přímo ve vývojovém oddělení naší firmy. Roletu FIBREroll EI+ například tvoří speciální textilie, která vlivem požáru nabude na své velikosti. Díky tomu samotná textilie zajistí dostatečnou izolaci při požáru.

Kouřové zábrany

Textilní kouřové zábrany SMOKEbarrier se na rozdíl od požárních uzávěrů instalují pod vodorovné konstrukce objektů a využívají se k zabránění šíření kouře po objektu a k jeho účinnému odvětrání. Kouřové zábrany od nás nemají žádný limit délky a samotná výška spuštění může dosahovat až 7 m. Zábrany jako takové nabízíme ve 3 barevných provedení. V případě kouřové zábrany lze nastavit i možnost dvojfázového uzavření pro usnadnění evakuace osob z objektu, v němž probíhá požár; s tímto řešením se setkáváme v zahraničních realizacích.
SMOKEbarrier SG – variantu čiré skleněné zábrany – využíváme v objektech, u nichž není z architektonických důvodů vhodné instalovat textilní kouřové zábrany.

AVAPS s.r.o.
U Obalovny 488