False

Hlavně klid a nohy v teple

Zábava/Dobrý nápad/Tip

22.01.2024 | Česká republika
Hlavně klid a nohy v teple
 

Zima by měla být dobou klidu a příprav na vánoc, případně si užívání zimních radovánek na sněhu a teplého kakaa po pokrývkou. Často je ale také v moderní době plná stresu z příprav Vánoc, úklidu a snahy dokončit před koncem roku úkoly v práci. Nelze se pak divit, že mít duševní klid a dobře zateplené a impregnované boty může být heroický výkon. A přitom nemoc je to poslední, o co by člověk v tomto období stál. 

Útulný domov

Jednou z věcí, kterou si můžeme alespoň po večerech domoci k uvolněnější atmosféře a zklidnění nervů, je domácí pohoda a klid po práci. Vyžaduje to sice trochu příprav, ale výsledky se brzy dostaví. Fyzicky je totiž potřeba proměnit váš domov ve skutečně útulné místo, kde se budete cítit dobře. A to ať sezónními dekoracemi, vhodným osvětlením (například světly řady Nordlux), novými měkkými polštářky nebo jen provoněním pomocí aromatické lampy. A psychicky je to snad ještě složitější, protože jde o to si vědomě nastavit vlastní hranici toho, od kolika hodin již nebudete nic dělat, a budete se věnovat jen vlastnímu odpočinku - a pak jej skutečně dodržet. 

 

A ať už se pak rozhodnete večer v teple strávit pod dekou s dobrým filmem, knihou, deskovou hrou s partnerem, nebo kamarádkou se svařáčkem v rukou, je již na vás. Ale i kdybyste měli jen poslouchat příjemnou hudbu a koukat z okna na padající sníh, tak je to ta správná volba. 

Pomalu a postupně

A ač se to může zdát jako nerozum, nechat si pod rukama utíkat všechen ten čas, kdy můžete efektivně stále ještě něco dělat, protože jako správná noční sova chodíte spát až hluboko po půlnoci, a tak jsou vaše večery velmi dlouhé, není tomu tak. Naše tělo ocení, když bude dostávat pravidelné dávky odpočinku a mentální pauzu. Možná to za začátku bude náročné, odstrčit nutkání a všechny ty otravné myšlenky na to, co je ještě potřeba dodělat, stranou, ale cvičení dělá mistra. 

 

Nebuďte na sebe příliš tvrdí a pamatujte na to, že stejně jako všechno ostatní, i péče o sebe vyžaduje trénink. Málokdo z nás od školkových let dopřál povinný odpočinek se spánkem po obědě, i když je obecně prospěšný naší vitalitě a lepšímu soustředění, ale tak to v dnešní době je. Pracujme tedy vědomě na zvyšování kapacity mít čas pro sebe a věnovat se jen sami sobě. Vrátí se nám to - ať už vyšší kapacitou, tak rezistencí na stres nebo jen schopností mít větší empatii a pochopení pro ostatní. Pokud byste potřebovali, nastavte si klidně budík nebo upomínku na mobilní telefonu, která vás každý den upozorní na to, že je potřeba vše vypnout a užívat si zimní čas regenerace.

 
1