False

Zábava/Dobrý nápad/Tip

17.08.2019 | Pelhřimov/Kraj Vysočina
Máte problém?

Tak si zajeďte do Pelhřimova a spalte ho v krematoriu.

Slavné krematorium z filmu Vesničko má středisková stabilně v Pelhřimově nenajdete.

V roce 2010 jej však na pár dní hasiči, u příležitosti desetiletého výročí své existence, postavili. Do rakve, která byla umístěna uvnitř historicky prvního pelhřimovského krematoria za tři dny, kdy existovalo, vhodily stovky lidí lístky se svými trápeními a starostmi. Celé krematorium i se všemi problémy následně 25. srpna 2010 starosta města zapálil. Pelhřimovákům se nápad natolik zalíbil, že se z pálení pelhřimovského krematoria stala tradice a každoročně je slavnostně zapáleno v rámci Celostátního hasičského festivalu dechových hudeb a dnů záchranářů Pelhřimov. Letos to bude v sobotu 24. srpna úderem 21,00 hodiny.

Máte-li tedy nějaký problém či bolístku, kterou chcete nechat shořet, neváhejte a vyhledejte model krematoria, který 12. srpna slavnostně odhalili starosta města Pelhřimov Ladislav Med, starosta Spolku přátel hasičských hudeb ČR Ing. Miroslav Šimon a za profesionální hasiče Vlastimil Studený, vedoucí kanceláře generálního ředitele HZS ČR a duchovní otec této recese.

Krematorium již tradičně stojí u informačního střediska na Masarykově náměstí.

Nutno ještě dodat, že první ročník této recesistické akce se vepsal také do České knihy rekordů. Poté, co bylo první krematorium zapálené, a po vyhlášení poplachu dorazila na místo ruční historická stříkačka tažená koňským dvojspřežím. Voda byla do stříkačky přepravována v hasičských přilbách lidským řetězem z městské kašny. Řetěz vytvořilo 181 dobrovolných i profesionálních hasičů doplněných o návštěvníky akce. Za 21 minut bylo k požáru přepraveno popsaným způsobem 120 přileb s vodou, i přes veškerou snahu Pelhřimovské krematorium do základu shořelo a jeho existenci připomíná už jen pamětní deska a vytvořený rekord v přepravě vody na hašení požáru lidským řetězen, ten byl také v Pelhřimově 1. září 2010 potvrzen Agenturou Dobrý den Pelhřimov.

pplk. Mgr. Nicole Studená

MV-generální ředitelství HZS ČR