False

Nová publikace pro děti

Zábava/Dobrý nápad/Tip

12.10.2020 | Česká republika
Nová publikace pro děti

Jak se mají děti zachovat při požáru? Poradí hravou formou nová publikace...

Plameny, spousta kouře, nulová viditelnost, zápach, rostoucí teplota i vzrůstající strach…Jako dospělí tušíme, jak se při požáru máme chovat a jak si zachránit život. Ale co děti? 

Pro ně je přirozenou reakcí schovat se pod peřinu, pod postel, do skříně. Zkrátka vyhledat bezpečí a tam zůstat. Jenže stačí pár nádechů toxických zplodin hoření a…Je na nás na rodičích, abychom své děti naučili, jak se při požáru zachovat. Ne vždy to dopadne tak jako v pátek v panelovém domě v Přerově, kde hasiči z hořícího bytu a hustého kouře vyvedli v dýchací masce dítě a zachránili mu tak život...

Pokud byste chtěli s učením svých dětí poradit, tak jsme tu pro vás. A máme také bezvadnou pomůcku, která děti hravou formou naučí, jak se chovat při požáru, co udělat a co naopak určitě nedělat. Nová publikace, která nyní vyšla ve spolupráci s Olomouckým krajem, se jmenuje Stalo se a co teď aneb Cesta k průkazu hasiče. Nabízíme vám ji volně ke stažení.

1210_brozura_7.pngUkázka ilustrací a úkolů z nové brožury pro děti Stalo se a co teď aneb Cesta k průkazu hasiče

Děti se s brožurou vydají na dobrodružnou výpravu do světa hasičů, policistů a záchranářů a zábavným způsobem se seznámí se základními pravidly, jak postupovat v různých krizových situacích. Předně se naučí, koho a jak informovat o tom, že se něco stalo. Tak neztrácejte čas a zkuste se svými dětmi strávit pár chvil nad napínavými úkoly, jejichž řešení může v budoucnu zachránit život vám, jim i vašim blízkým. A to se vyplatí, že?

Co radíme dětem, aby udělaly, když začne doma hořet?

  • Zachovej klid.
  • Nejdříve začni volat: Hoří! Je to důležité proto, aby rodiče, ostatní obyvatelé domu, sousedé či kolemjdoucí slyšeli, že se něco děje. Neboj se a volej opravdu hlasitě.
  • Utíkej nejkratší cestou z domu nebo bytu ven, pokud to situace umožňuje.
  • Jakmile jsi v bezpečí, najdi někoho dospělého a spolu hned přivolejte hasiče na tísňové lince 150 nebo 112. Pokud máš mobilní telefon, můžeš pomoc přivolat sám. Operátorovi nahlas, co se stalo, kdo jsi a odkud voláš.

1210_brozura_4.pngUkázka z nové brožury pro děti, kde se děti dozvědí, co dělat, když doma začne hořet

A jak se chovat, když už se požár rozšířil a dům je plný kouře?

  • Volej: Hoří!
  • Pokud se místností šíří kouř, klekni si na všechny čtyři a pohybuj se jako kočka nebo pes. Drž se při zemi. Kouř se totiž zpočátku hromadí u stropu. U podlahy je vzduch k dýchání nejčistší.
  • Pohybuj se kolem zdí tak, jak to dělají při zásahu právě hasiči. V hustém kouři by ses jinak velmi rychle ztratil.
  • Snaž se najít co nejkratší cestu ven. Zavřených dveří se nejdříve dotkni hřbetem ruky (ne celou dlaní), abys zjistil, zda jsou horké. Pokud ano, zůstaň raději uvnitř.
  • Pokud nemůžeš byt nebo pokoj opustit (jsou zakouřené chodby, hoří tam nebo jsou horké dveře), utěsni dveře proti průniku kouře, například dekou či peřinou.
  • Dej o sobě hasičům vědět! Pootevři okno a volej o pomoc, vyvěs prostěradlo, ručník či cokoli, co na tebe hasiče upozorní. Přijdou ti na pomoc.

Níže najdete brožuru ke stažení ve formátu PDF.

Zdroj: por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí 
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
T: 950 770 039
M: lucie.balazova@hzsol.cz
M: mluvci@hzsol.cz
1