Bitva s plameny v Evrosu pokračuje

Žhavé aktuality/Ze světa

02.09.2023 | Řecko

Hasičské síly pokračují v boji s velkým požárem v širší oblasti Evrosu.

Před nedávnem byli obyvatelé Lefkimmi informováni prostřednictvím linky 112, aby evakuovali oblast a zamířili do Tychera v Evrosu.

Konkrétně zpráva zní: "Pokud jste v oblasti Lefkimmi, odstěhujte se do Tychero. Lesní požár ve vaší oblasti. Postupujte podle pokynů úřadů.

Celkem hasiči řeší 75 požárů po celé zemi, přičemž za posledních čtyřiadvacet hodin došlo k 42 novým lesním požárům, z nichž většina byla podle hasičů řešena ihned v počáteční fázi.

Hasiči: Posílené síly operují v Evrosu a Korutanech

• V Evrosu působí silné hasičské sbory hlavně v oblastech Kornofolia, Kotronia a Dadia.

• Při požáru, který vypukl dnes v poledne v oblasti Stefani v Korutanech, pracuje 35 hasičů se 2 týmy turistických oddělení, 9 vozidly, 4 letadly a 1 vrtulníkem. Pomoc zajišťují dobrovolní hasiči a cisterny na vodu.

• Požár byl okamžitě pod kontrolou v agrolesnické oblasti v oblasti Karatzas v Trizinii. V provozu je 12 hasičů se 4 vozidly, v provozu jsou 2 letadla.

Pomoc při hašení požárů poskytuje Evropský mechanismus civilní ochrany za účasti sil Francie, Španělska, Kypru, Rumunska, České republiky, Bulharska a Slovenska, jakož i prostřednictvím mezistátních dohod Albánie a Srbska.

Pomoc poskytuje také velký počet dobrovolných hasičů, síly poskytované generálním štábem národní obrany a řeckou policií, jakož i cisterny s vodou a stavební stroje regionů.

Místní vyšetřovací úřady, stejně jako jednotky ředitelství žhářských zločinů (D.A.E.E.) vyšetřují příčiny požárů.

Velmi vysoké riziko požárů v neděli

Je třeba poznamenat, že podle mapy prognózy požárního rizika vydané generálním sekretariátem pro civilní ochranu Ministerstva pro klimatickou krizi a civilní ochranu (civilprotection.gov.gr) se na zítřek, neděli 03. září 2023, předpokládá velmi vysoké riziko požáru

Region Attika, včetně ostrova Kythira
Region středního Řecka (PE Viotia, PE Euboia včetně ostrova Skyros)
Region Východní Makedonie a Thrákie (Evros)
Severní Egejské moře (, Chios, Samos, Ikaria)
Region Peloponés (Laconia)

Personál hasičských sborů území zůstává ve všeobecné pohotovosti, aby se vypořádal se zvýšenými požadavky na služby, které vznikly v důsledku velkého počtu požárů, zatímco pokračují hlídky leteckého dohledu, stejně jako hlídky hasičských, policejních a vojenských sil.

V neposlední řadě hasičský sbor vyzývá všechny občany, aby byli obzvláště opatrní a v případě požáru pro svou vlastní bezpečnost přísně dodržovali pokyny příslušných orgánů.

Zdroj: iefimerida.gr