Český vrtulník Black Hawk letí pomáhat hasit požáry v Bulharsku

27.07.2025 | Plovdiv/ Bulharsko

Na pomoc s ničivými lesními požáry v Bulharsku míří český vrtulník Black Hawk s profesionály z HZS ČR. Vyslání leteckého záchranného modulu je součástí evropské solidarity v rámci Mechanismu civilní ochrany Unie.


REKLAMA
REKLAMA

V reakci na žádost Bulharska o mezinárodní pomoc, která dorazila v sobotu 26. července večer prostřednictvím Mechanismu civilní ochrany EU, vyslala Česká republika dnes ráno do oblasti zasažené požáry letecký záchranný modul.

Na pomoc s ničivými lesními požáry v Bulharsku míří český vrtulník Black Hawk s profesionály z HZS ČR. Vyslání leteckého záchranného modulu je součástí evropské solidarity v rámci Mechanismu civilní ochrany Unie. 
Vysoké teploty, silný vítr a suché počasí v posledních dnech proměnily bulharské lesy v hořící past.

Oheň se šíří rychle a v některých lokalitách ohrožuje i obydlené oblasti. Kvůli nedostatečným kapacitám požádalo Bulharsko o pomoc prostřednictvím Mechanismu civilní ochrany Evropské unie. Česká republika zareagovala obratem – byl vyslán na pomoc speciálně vybavený vrtulník Black Hawk se záchranáři HZS ČR.

Z Letiště Přerov odstartoval dnes v 10:30 hodin vrtulník Black Hawk vybavený bambi vakem s kapacitou 3 410 litrů vody. Na jeho palubě jsou tři příslušníci Hasičského záchranného sboru České republiky, specializovaní na letecké hašení a záchranné práce z výšky. Doprovází je čtyřčlenná posádka složená z pilotů a techniků. Jejich cílem je bulharské město Plovdiv, které bude sloužit jako koordinační centrum mezinárodní pomoci.


Po příletu do Plovdivu, který je očekáván kolem 19:30 místního času, bude modul nasazen podle aktuální potřeby v terénu. Rozhodnutí o přesném místě a způsobu nasazení padne až po konzultaci s bulharskými krizovými štáby.

Letecký modul s vrtulníkem Black Hawk je v Česku připraven právě pro podobné situace a v období zvýšeného rizika požárů je financován z kombinace evropských a národních prostředků – konkrétně z programu rescEU-transition, Ministerstva zemědělství ČR a Ministerstva vnitra ČR.

Tato operace je důkazem funkční mezinárodní solidarity a pohotové koordinace mezi členskými státy EU. Mechanismus civilní ochrany Unie umožňuje rychlé a efektivní vysílání pomoci v případech, kdy jsou národní kapacity vyčerpané.

Česká republika je v tomto systému dlouhodobě aktivní a schopnost mobilizovat specializovaný tým s leteckou technikou během několika hodin potvrzuje její připravenost i ochotu pomáhat za hranicemi.

Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj: MgA. Klára Ochmanová
tisková mluvčí  MV – generální ředitelství HZS ČR
Zdroj Foto: MV – generální ředitelství HZS ČR - poskytnuto HZS ČR
MV – generální ředitelství HZS ČR - poskytnuto HZS ČR
REKLAMA
Sdílejte