Chorvatsko bojuje s ekologickou katastrofou

Žhavé aktuality/Ze světa

11.06.2024 | Premantura/ Chorvatsko

Obyvatelé chorvatské Istrie od neděle bojují s hrozící ekologickou katastrofou. Podél pobřeží se táhne stovky metrů dlouhá ropná skvrna.

Od té doby, co v neděli jeden rekreant v kempu na pobřeží Istrie způsobil poplach, mají místní hasiči plné ruce práce. Muž objevil obrovskou ropnou skvrnu podél pobřeží. S hrozící ekologickou katastrofou nyní bojují desítky záchranných složek.

Ropná skvrna se od neděle táhne podél pobřeží Premantury několik set metrů. Od té doby jsou v terénu zodpovědné místní a státní služby. Hasiči postavili olejové bariéry a začali oblast čistit.

Obec Medulin potvrdila, že v časných ranních hodinách byla objevena plovoucí látka, jejíž vůně a vlastnosti byly podobné ropným derivátům.

Místní bojují proti ekologické katastrofě

Únik se táhl od Bodulaše po Levanić přes Kvarner, což potvrdilo letadlo, které se objevilo kolem 15:30 nad Premanturou s úkolem zjistit šíření ropné skvrny.

Obec Medulin a Kamenjak okamžitě vyslala na místo všechny záchranné složky, aby začaly s pokládáním hrází a čištěním okolí. S ekologickou katastrofou nyní bojuje více než 80 hasičů a zaměstnanců Kamenjaku.

Podařilo se jim umístit 800 metrů dlouhou vsakovou hráz, situaci nadále monitorují dvě letadla a kromě 80 hasičů a dalších dobrovolníků je do prací zapojeno také 20 vozidel a 5 plavidel.

Zatím není známo, odkud znečištění pochází

Zdroj uniklé ropy zatím není znám. Ministerstvo námořní dopravy předpokládá, že zdroj znečištění lze připsat dosud neznámé lodi. V neděli večer byl údajně spatřen velký tanker poblíž pobřeží Medulinu.

HASIČI.CZ