Ekologická katastrofa: Zoufalí rybáři sbírají stovky mrtvých ryb z řeky

Žhavé aktuality/Ze světa

12.04.2024 | GEMER/ Slovensko
Ekologická katastrofa: Zoufalí rybáři sbírají stovky mrtvých ryb z řeky

GEMER / Zoufalí rybáři už třetí den sbírají mrtvé ryby z řeky. Jsou jich stovky. Zvířata začala umírat poté, co do vody unikla látka z poškozené hadice biočerpací stanice u Jelšavy. Zástupce společnosti hovoří o neznámém pachateli, který pravděpodobně prostřelil hadici.

Ekologičtí policisté vyšetřují ekologickou havárii v Gemeru. V bioplynové stanici u Jelšavy unikla z poškozené hadice fugata. Látka unikla do půdy, ale také do vody. Stovky ryb uhynuly. Policie zahájila trestní stíhání pro trestný čin ohrožování a poškozování životního prostředí. Policisté také zjišťují, jak došlo k poškození potrubí, kterým fugate odtéká. Zástupce společnosti je přesvědčen, že jej někdo úmyslně poškodil.

"Z našeho nálezu vyplývá, že hadice byla pravděpodobně poškozena střelnou zbraní. Jakmile jsme tento únik zjistili, zastavili jsme čerpání a uzavřeli ventily na hadicích, abychom zabránili dalšímu úniku," uvedl zástupce bioplynové stanice.

Úmyslné zavinění zatím policie nepotvrdila. Část hadice byla zajištěna a bude prozkoumána odborníky. Případem se zabývá také Inspekce životního prostředí. Mluvčí uvedl, že případ se vyšetřuje jako mimořádné zhoršení kvality vody. Znečištěny byly vodní toky řek Muráně a Slané. Rozsah se stále vyšetřuje. Z vody odebrali vzorky a poslali je na expertízu.

Zdroj: noviny.sk