Libye: Pláž posetá stovkami mrtvých těl

Žhavé aktuality/Ze světa

16.09.2023 | Libye
Libye: Pláž posetá stovkami mrtvých těl

Maltští záchranáři našli na libyjské pláži "stovky" mrtvých těl

Záchranáři CPD učinili děsivý objev, když prohledávali moře podél Derny

nczvr49e.png

Maltští pátrací a záchranáři pracující v Libyi objevili v pátek 15.9.2023 pláž posetou stovkami mrtvých těl, když pomáhali záchranným pracím v povodněmi postižené Derně.

Děsivý objev učinil čtyřčlenný tým důstojníků oddělení civilní ochrany, který také našel skupinu sedmi těl, včetně těl tří dětí, uvnitř jeskyně na moři.

Hlavní záchranář CPD Natalino Bezzina, který koordinuje záchranné úsilí Malty v Derně, hovořil v pátek večer telefonicky s Times of Malta a nastínil události dne.

Derna byla zničena, když byla přehnaná bleskovou povodní o velikosti tsunami, která v neděli večer protrhla špatně udržované přehrady a zabila nejméně 4 000 lidí.

Malta následně vyslala 73členný záchranný tým složený z úředníků CPD a vojáků AFM, aby pomohl záchranným pracím v libyjském pobřežním městě.

Maltský tým dorazil do Derny ve čtvrtek ráno. V pátek mluvčí ministerstva vnitra uvedl, že záchranný tým dosud objevil 12 mrtvých těl.

Zdá se, že tento výpočet je značně mimo.

h0to9ja2.png 5j9sn8hc.png

Bezzina řekl Times of Malta, že v pátek kolem 6:<> malý tým CPD prohledal moře za pomoci dronů. Hledali těla vyplavená do moře během povodně.

"Tým narazil na jeskyni, která byla napůl ponořená, a uvnitř našli sedm těl, která obsahovala těla tří dětí," řekl. Záchranáři našli další tři těla o něco později.

Jak pokračovali v pátrání, připojili se k nim libyjské čluny, které také hledaly mrtvá těla nebo přeživší. Pak narazili na malou zátoku plnou trosek – a stovek mrtvých těl.

"Bylo jich asi 400, ale těžko říct," řekl Bezzina.

Přístup do zálivu byl obtížný kvůli větru Síly 6, ale Malťanům se podařilo vyprostit 10 těl a pomoci při vyproštění dalších 60," dodal.

Později téhož dne maltská skupina vylovila z pevniny další tělo. Zachránili také život libyjskému záchranáři, který při potápění onemocněl.

"Naši potápěči ho šli zachránit a odvezli na břeh. Neměl puls, ale lékařský tým AFM a CPD mu pomohl a zachránil ho. Pak byl převezen na pohotovost a byl v pořádku," řekl Bezzina.

Záchranáři předávají nalezená těla libyjským úřadům v pytlích na mrtvoly, vysvětlil.

Na otázku o morálce maltského týmu Bezzina řekl: "Naše práce je o záchraně životů. Pokud to ztratíme ze své role, ztratíme svou duši.

"Nalezení těla tady v Libyi je velmi odlišné od vyproštění těla na Maltě. Vzhledem k situaci, kdykoli najdeme tělo, je spousta uspokojení. Místní přicházejí, objímají nás a líbají z obou stran, protože je pro ně důležité najít své lidi i z náboženských důvodů – chtějí je pohřbít do 24 hodin. Pochopení a respektování jejich kultury je velmi důležité a oni si váží naší pomoci," řekl.

Strach z nemoci

Humanitární organizace jako Islamic Relief a Lékaři bez hranic (MSF) varovaly, že v nadcházejícím období by mohlo dojít k šíření nemocí a vážným potížím při poskytování pomoci těm, kteří ji nejvíce potřebují.

Organizace Islamic Relief varovala před "druhou humanitární krizí" po povodni a poukázala na "rostoucí riziko nemocí přenášených vodou a nedostatek potravin, přístřeší a léků".

"Tisíce lidí nemají kde spát a nemají jídlo," řekl Salah Aboulgasem, zástupce ředitele pro rozvoj partnerů.

"V podmínkách, jako je tato, se nemoci mohou rychle šířit, protože vodní systémy jsou kontaminovány," dodal. "Město páchne smrtí. Téměř každý ztratil někoho, koho zná."

Lékaři bez hranic mezitím uvedli, že na východě vysílají týmy, aby vyhodnotily vodu a hygienu.

"S tímto typem událostí se můžeme opravdu obávat nemocí souvisejících s vodou," řekla Manoelle Cartonová, lékařská koordinátorka Lékařů bez hranic v Derně, která popsala úsilí o koordinaci pomoci jako "chaotické".

Červený kříž a Světová zdravotnická organizace však poukázaly na to, že na rozdíl od rozšířeného přesvědčení těla obětí přírodních katastrof zřídka představují zdravotní hrozbu.

Žádosti o podporu

Novinář AFP v Derně uvedl, že centrální čtvrti na obou stranách řeky, které normálně vysychají v tomto ročním období, vypadaly, jako by tudy projel parní válec, vyvracel stromy a budovy a vrhal vozidla na vlnolamy přístavu.

Stephanie Williamsová, americká diplomatka a bývalá vyslankyně OSN v Libyi, vyzvala globální mobilizaci ke koordinaci úsilí o pomoc po povodni v příspěvku na sociálních médiích.

Na páteční noční tiskové konferenci Ahmed al-Mesmari, mluvčí východního vojenského vůdce Khalifa Haftara, poukázal na "enormní potřebu rekonstrukce".

Organizace spojených národů vydala výzvu k poskytnutí více než 71 milionů dolarů na pomoc stovkám tisíc lidí v nouzi a varovala, že "rozsah problému" zůstává nejasný.

"Neznáme rozsah problému," řekl v pátek v Ženevě šéf humanitární pomoci OSN Martin Griffiths, když vyzval ke koordinaci mezi dvěma soupeřícími libyjskými administrativami - mezinárodně uznávanou vládou v Tripolisu podporovanou OSN a vládou se sídlem na katastrofou zasaženém východě.

Týmy z libyjského Červeného půlměsíce "stále hledají možné přeživší a odklízejí těla z trosek v nejvíce poškozených oblastech" Derny, řekl AFP její mluvčí Tawfik Shoukri.

Další týmy se snaží doručit tolik potřebnou pomoc rodinám ve východní části města, která byla ušetřena nejhorších záplav, ale byla odříznuta od silnice, dodal.

Poukázal na "velmi vysokou" úroveň destrukce ve městě, ale odmítl poskytnout údaje o počtu obětí.

Zatímco většina se obává, že počet obětí bude mnohem vyšší, Tamer Ramadan z Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce řekl, že stále existuje naděje na nalezení přeživších, ale také odmítl poskytnout číslo.

Mezinárodní organizace pro migraci mezitím uvedla, že ve východní Libyi zůstalo bez domova "více než 38 640" lidí, z toho 30 000 jen v Derně.

Zdroj foto: Times of Malta