Žhavé aktuality/Ze světa

04.09.2023 | Španělsko
Madrid a Toledo požádají o vyhlášení katastrofické zóny

DANA, která v posledních hodinách zasáhla většinu Španělska, již zanechala dva mrtvé a jednoho pohřešovaného v provincii Toledo, kromě dvou lidí pohřešovaných v Madridské komunitě.

Dana je spojena s přívalovými dešti, silnými větry a povodněmi. Stává se ve Španělsku běžným jevem. Vzniká srážkou masy studeného vzduchu ve výšce s teplým vzduchem z povrchu. Tento jev, tradičně nazývaný "studená kapka."

K materiální destrukci v desítkách obcí po celé zemi se přidávají dopravní a vlakové škrty, jako v dálkových a středních linkách na trati Madrid-Andalusie. Vysokorychlostní trať mezi těmito dvěma obcemi již byla obnovena.

Toledu zemřel v pondělí na silnici muž ve výšce obce Bargas, když cestoval ve svém vozidle na 117. kilometru A-40. Ve stejné lokalitě se také hledá pohřešovaná osoba.

Dalším mrtvým v této provincii je muž uvězněný ve výtahu ve městě Casarrubios de Montes. Hasiči se ho podle 112 zdrojů snažili zachránit kolem nedělní půlnoci.

Dva muži zmizeli v Madridském regionu

Mezitím se v Madridské regionu pozornost zaměřuje na členy rodiny, kteří cestovali v autě, které spadlo do řeky Alberche, v  obci Aldea del Fresno, na jihozápadě komunity.

Potápěči civilní gardy pracují při hledání otce, jediného, který je stále nezvěstný. Jeho syn, kterému je 10 let, byl nalezen toto pondělí v 8:00 ráno posazený na stromě s podchlazením a potlučený, podle Emergencias 112 Comunidad de Madrid. Byl nalezen strážcem soukromého statku, který zalarmoval úřady, aby ho tým benemérita mohl zachránit.

Ve vozidle cestovala také jeho matka a sestra, které se objevily v noci z neděle na pondělí a které byly ošetřeny SUMMA112 a obě byly převezeny do nemocnice Rey Juan Carlos.

Ve Villamantě, také v regionu hlavního města, pátrají záchranáři po 83letém muži, kterého proud smetl v blízkosti rezidence, kde žije.

"Nevíme, zda může být více pohřešovaných lidí, v zásadě se předpokládá, že ne, ale nemáme to jistě," řekla předsedkyně Madridského společenství Isabel Díaz Ayuso, která se vydala do Aldea del Fresno, kde bouře zničila tři mosty.

V celém regionu a od neděle "112 zvládla 16 800 hovorů, 1 800 incidentů souvisejících s deštěm a hasiči provedli 1 169 zásahů," uvedl regionální prezident v prohlášení pro tisk.

Madrid a Toledo požádají o vyhlášení katastrofické zóny

Z Aldea del Fresno Ayuso oznámil, že požádá o vyhlášení katasrofické zóny pro jihozápad Madridské regiony, což je krok, který učiní také městská rada Toleda.

Starosta Toleda, Carlos Velázquez, uvedl, že toto posílení bude požadováno od vlády po průchodu bouře s cílem zahájit práce na obnovení základních služeb a mobility na hlavních silnicích města.

Také na tiskové konferenci po oslavě mimořádné správní rady Velázquez uvedl, že jeho tým schválil poskytnutí jednoho milionu eur, "dvojnásobku toho, co bylo zahájeno před dvěma lety" v předchozí DANA, aby se zmírnily způsobené škody. Radní ujišťuje, že byly zasaženy "všechny čtvrti".

Zdroj autor foto: rtve.es