Mallorka: DVĚ LETADLA SE SRAZILA NA LETIŠTI

Žhavé aktuality/Ze světa

20.09.2023 | Palma/ Mallorka
Mallorka: DVĚ LETADLA SE SRAZILA NA LETIŠTI

Při překvapivém incidentu v úterý 19.9.2023 ráno se na letištní ploše letiště Palma na Mallorce srazila dvě letadla plná rekreantů. Nehoda, ke které došlo přibližně v 9:00, měla za následek poškození jednoho z konců křídel letadla. Naštěstí nebyla hlášena žádná zranění a provoz rušného letiště zůstal nedotčen.

Podle místního tisku se incident týkal letadla společnosti Condor, které obsluhuje linku Palma-Frankfurt, a dalšího letadla společnosti Air Europa. Obě letadla prováděla pozemní manévry na letišti Son Sant Joan, když došlo ke kolizi.

Zdá se, že ke kolizi došlo, když se letadlo Air Europa, které předtím přiletělo z Barcelony, blížilo k terminálu, když narazilo do zadní části stojícího letadla Condor, které čekalo na povolení k pojíždění.

Očití svědci popsali, že ke kolizi došlo při nízké rychlosti, přičemž cestující v letadle Condor směřujícím do Frankfurtu uvedli, že slyšeli hlasitý hluk, když brzdil před nárazem. Po srážce obě letadla utrpěla poškození a na asfaltu byly vidět trosky.

Záchranné služby letiště přijaly okamžitá opatření. Pozoruhodné je, že letadlo Air Europa bylo schopno pokračovat po asfaltu, dokud nedosáhlo terminálu, kde cestující vystoupili jako obvykle.

Úřady z řídícího orgánu letiště, AENA, uvedly, že incident bude důkladně vyšetřen Komisí pro vyšetřování nehod a incidentů v civilním letectví (CIAIAC).

Cestující na lince Palma-Frankfurt řekl médiím Última Hora: "Slyšeli jsme hlasitý hluk z letadla, když brzdilo před nárazem. Zažili jsme to v klidu a nedošlo k žádným zraněním ani scénám paniky. Záchranné týmy okamžitě prohlédly letadlo a požádaly nás cestující, abychom počkali uvnitř kabiny, než budou převezeni autobusem do terminálu."

Pozoruhodné je, že incident neměl žádný významný dopad na provoz dalších letů na letišti. Letadlo Cóndor, které mělo původně odletět v 9:15, však mělo zpoždění a odletělo v 10:30. Cestující v obou letadlech jsou vděční, že incident nevedl ke zranění a ocenili rychlou reakci záchranných týmů.

Zdroj: canarianweekly.com